Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karşıyakalı kadınlara ücretsiz mamografi testi

05.08.2014

haber-2014-08-04-1407148217795-img_8457

Karşıyaka Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl faaliyete geçirilen ücretsiz mamografi testi uygulaması, meme kanseri riski taşıyan kadınlar için umut oldu. Bir yıllık süreçte yaklaşık 500 kadın belediyenin bu imkanından faydalandı. Uzman ekiplerce yapılan testler sonucunda hastalık belirtisi taşıyan kadınlar, detaylı tedavi için hastaneye sevk edildi. Vatandaşlar “Meme kanserinde erken teşhis çok önemli. Uygulamadan son derece memnunuz” dedi.

15 DAKİKADA İŞLEM
Karşıyaka Belediyesi Mamografi Ünitesi, İzmir’de mamografi çekimi için bir belediye tarafından kurulan tek birim olma özelliğini taşıyor. Dedebaşı Mahallesi’ndeki 2. Belediye Hizmet Binası’nda faaliyetlerini sürdüren merkez, randevu sistemi ile çalışıyor ve bir mamografi çekim işlemi 15- 20 dakika sürüyor. Sonuçlar, uzman sağlık ekipleri tarafından değerlendiriliyor. Meme kanseri belirtisi taşıyan şüpheli bulguya rastlanan hastalar, detaylı tetkik ve tedavi için hastaneye sevk ediliyor.

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanserinde tedavi başarı oranının artması için erken teşhisin büyük önemi bulunuyor. Meme kanseri riskinin artış gösterdiği 40 yaş üzeri kadınların 50 yaşa kadar iki yılda bir, daha ileri yaşlarda ise yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekiyor. Eğer ailede meme kanseri görülmüşse 40 yaş altı kadınların da kontrolden geçmesi gerekiyor. Bu durum belirtildiği takdirde Karşıyaka Belediyesi Mamografi Ünitesi’nde 40 yaş altı bayanlara da hizmet veriliyor.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ
· Memenin yanında veya koltuk altında bir kitle ya da kalınlık,
· Meme başının hassaslığı,
· Meme veya meme başında, deri ya da renk değişikliği (çökme, soyulma vs.). Meme derisinin ya da ucunun pullu, kırmızı ya da şiş olması (portakal kabuğu görüntüsü),
· Memenin boyutunda ve şeklinde değişiklik,
Meme başı akıntısı: Meme başından kendiliğinden olan, tek taraflı, kanlı veya beyaz renkte bir akıntı.

Bu Haberi Paylaşın