Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karşıyaka’nın parkları çocuklara emanet

27.10.2014

Karsiyaka_66

Kent yönetiminde çocuklara da söz hakkı veren Karşıyaka Belediyesi, yenilenerek modernize edilecek oyun parklarındaki “karar ve yetkiyi” çocuklara bıraktı. Bu kapsamda, pilot olarak seçilen Bostanlı’daki Gode Cengiz Parkı’nın oyun alanı, miniklerin hayallerine göre şekillenecek. Parka; yeni oyun grupları getirilecek, kauçuk zemin uygulanacak, bisiklet yolları yapılacak. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “İlçemizi, çocuklarımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

Yerel yönetim sürecine çocukları da dahil eden Karşıyaka Belediyesi, miniklere yönelik hizmetlerde, onların da görüşlerini almak ve hayal ettiklerini hayata geçirmek için çalışma başlattı. Bundan sonra, oyun parklarında yapılacak yenileme çalışmalarında çocukların talep ve önerileri dikkate alınacak ve parklar bu doğrultuda modernize edilecek. Bu çalışmanın ilk örneği ise Bostanlı Gode Cengiz Parkı’nda uygulanacak.

TEK TEK SÖZ ALDILAR
Bu kapsamda; Bostanlı’da oturan çocuklarla Belediye Meclis Salonu’nda buluşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, miniklere tek tek söz vererek, nasıl bir park hayal ettiklerini sordu. Özellikle renkli ve modern bir park istediklerini anlatan çocuklar; Alana bisiklet konulması ve bisiklet yolu yapılması talebinde bulundu. Tahta oyuncakların daha dayanıklı ve yeni oyuncaklar ile değiştirilmesi, kaydıraklar, tırmanma demirleri, miniklere özel basketbol potaları konulması, kum olan zeminin kauçuk ile değiştirilmesi, alanın engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gibi isteklerini sıralayan çocuklar, can dostlar için de özel bir alan yapılmasını istedi.

“BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”
Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde, çocuklar da dahil tüm bireylerin kent yönetiminde söz sahibi olmasını hedeflediklerini anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar “Karşıyaka’da çok yaratıcı çocuklarımız var. Onları dinledikçe inanılmaz güzel öneriler ve talepler alıyoruz. Yaşadıkları kentte kendilerinin de söz sahibi olması ve aidiyet duygusu hissetmelerini amaçlıyoruz. Önerileri yerine gelecek. En kısa zamanda bu önerileri değerlendirilerek düzenlenecek parkımızı birlikte hizmete açacağız. Bu kenti birlikte yöneteceğiz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın