Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karşıyaka’ya güneş tarlası

11.03.2014

haber-2014-02-28-1393578055373-ornekİzmir’in ilk güneş tarlası Karşıyaka’ya kuruluyor. Karşıyaka Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nda yer alan “Güneş Tarlası” projesi için ilk kazma vuruldu. 2014 yılı Haziran ayı başlarında tamamlanması planlanan proje ile 493 KW’lık güneş enerjisi elde edilecek. Elde edilen enerji Belediye’nin 3 tesisinde kullanılacak.

Türkiye’de Enerji Eylem Planı’nı hazırlayan ilk belediye olduklarını hatırlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Belediyecilik anlayışı olarak, günlük popülist politikaları değil, geleceği gözeten politikaları benimsedik. Hor kullanılan dünyamızın gelecek kuşaklara da yetebilmesi için üzerimize düşeni yapmaya çabaladık. Alternatif enerji kullanımına yönelik çalışmalarımızın temelinde bu duyarlılık yatıyor” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nde yaklaşık iki yıl süren hazırlık çalışmaları sonunda Güneş Tarlası için çalışmalar başladı. Güneş enerjisinden elektrik elde etmek için alanın düzenlenmesi ve sistemin kurulması için hazırlanan ihale sonuçlandı. İhaleyi 1.819.000 TL’ye alan firma alanın hazırlanmasına başladı. Örnekköy tapulama sınırları içindeki 52 parsel 3 adada yaklaşık 10 bin metre karelik alanda kurulacak güneş tarlasından elde edilecek enerji Karşıyaka Belediyesi Hizmet Binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve Tay Park’ta kullanılacak.

Karşıyaka Belediyesi proje giderlerinin yüzde 42’sini İZKA Kalkınma Ajansı’ndan hibe ile karşılayacak, kalan miktarı da kendi bütçesinden temin edecek.

Bu Haberi Paylaşın