Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Katı Atık Aktarma İstasyonu

26.06.2018

İlçe merkezine çok yakın bir mesafede mera vasfındaki 60 dönümlük bir alan yıllardır çöp dökme alanı olarak kullanılagelmiştir.

Tamamen dolduğu için mikrop saçan, hastalık saçan bir yer haline gelen bu alana çöp dökülmemesi için yapılan girişimler sonucu Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Katı Atık Aktarma İstasyonu” yapılması kararlaştırılarak ihalesi yapılmıştır.

Ancak tam üç yıl önce 2015 yılı Nisan ayı başlarında daha yüklenici firmanın işe başladığı gün yapılan şikayet üzerine Sivas Anıtlar Kurulu tarafından başlatılan inceleme sonucu Akçadağ Belediyesince tahsis edilen alanla ilgili olarak Sit Alanı kararı verildiği için yatırımın bugüne kadar gerçekleşmesi mümkün olmamıştır.

Bunun üzerine Katı Atık Depo Alanı sorununun en hızlı bir şekilde çözülmesi için uygun yer arayışlarına başlanılmıştır.

Sonunda Doğu mahallesi sınırları içinde bulunan Hazine arazisiyle ilgili olarak tahsis ve kamu yararı kararı alınmış ve 1 Nisan 2018 Pazartesi günü toplanan “Toprak Koruma Kurulu” tarafından olumlu karar verilmiştir.

Bugünden itibaren “Katı Atık Aktarma İstasyonu”nun yapılması için hiçbir engel kalmamıştır.

Katı Atık Aktarma İstasyonu, çöp dökme alanı şeklinde anlaşılmamalıdır.
Rampa içerecek şekilde yapılacak bir tesisten ibaret olan Katı Atık Aktarma İstasyonunda çöp birikimi olmayacaktır.

Akçadağ Belediyesine ait çöp toplama kamyonları tarafından toplanan atıklar, tesiste bulundurulacak olan Malatya Büyükşehir Belediyesine ait konteynırlara boşaltılıp dolduğunda Battalgazi ilçe sınırlarındaki Katı Atık Depo Alanına nakledilecektir.

Katı Atık Aktarma İstasyonu tamamlandıktan sonra bugüne kadar çöp dökülen alanın temizlenerek ıslahı yapılacaktır.

Böylece bu civarda oturan vatandaşlarımızın temiz bir çevreye kavuşup temiz hava soluması mümkün olacaktır.

Şimdiden Malatya Büyükşehir Belediyesi ve sorunun çözümü için büyük gayret gösteren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Alican BOZKURT’a ilçem adına teşekkür ediyorum.

Akçadağ Belediye Başkanı
Ali Kazgan

Bu Haberi Paylaşın