Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Katı Atık Düzenli Depo Bertaraf Tesisleri Açıldı

18.01.2013


Kahramanmaraş Belediyesi ve Çevre Belediyeler Birliği (MARAŞÇEBBİR) tarafından yapımı tamamlanan Katı Atık Düzenli Depo Bertaraf Tesisleri hizmete açıldı.

Kürtül Kasabası Deli Ömerli Mevkii’nde bertaraf tesislerinde düzenlenen törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyondan canlı bağlantı ile katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen toplu açılış törenleri birçok ilde gerçekleştirildi. Törende 311 Belediye, 21 İl Özel İdaresi, Bosna Hersek ve Visoko belediyelerine 392 adet aracın dağıtımı yapıldı. Ayrıca Kocaeli, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde 39 adet hava kalitesi ölçüm istasyonunun açılışı yapıldı. Ayrıca Niğde, Çankırı, Siirt, Kahramanmaraş ve Sivas’ta 5 adet katı atık düzenli depolama tesislerinin açılışı yapıldı.

Bunların yanı sıra Eskişehir, Busra, Gaziantep illerinde Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım, Tehlikeli Atık Depolama Tesisi, Metan Gazından Enerji Elde Edilmesi Tesisi ile Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Tesislerinin açılışı gerçekleştirildi. Adana, Elazığ, Kastamonu, Manisa, Mersin, Yozgat’ta 6 adet Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesislerinin açılışı yapıldı.

Katı Atık Düzenli Depo Bertaraf Tesisleri’nde düzenlenen açılış törenlerinde ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Zeki Terzioğlu, katı atık bertaraf tesisleri hakkında bilgi verdi. Daire Başkanı Terzioğlu: “Burada açılışını yapacağımız tesis yaklaşık 600 milyon nüfusa ve 28 belediyeye hizmet verecek. Aynı tesisten Afşin bölgesine de yapılacak ve 34 belediyeye hizmet verecek” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş’ın bir hayli geliştiğini ifade ederek: “Bugün burada açılışını yapacağımız tesisten önce şöyle 10 yıl geriye gitmenizi ve düşünmenizi istirham ediyorum.

Bu Haberi Paylaşın