Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

“Kay” Uygulaması Can Veriyor

06.09.2014

CANKAYA

Çankaya Belediyesi ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde yürütülen Kısırlaştır- Aşıla-Yaşat ‘KAY’ uygulaması sokak hayvanlarına can veriyor.

Taşdelen: “Belediye olarak sokak hayvanlarının yaşama hakkı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. “

Çankaya Belediyesi ve Çiğdemim Derneği işbirliğinde yürütülen KAY uygulamasında pilot bölge olarak seçilen Çiğdem Mahallesi’nde, toplanan ve kısırlaştırması aşılaması yapılan sokak hayvanları Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in de katılımıyla doğal yaşamlarına bırakıldı.

Bölgelerindeki sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve aşılama yöntemiyle doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürebilmeleri için harekete geçen Çiğdem Mahallesi sakinlerine desteğini esirgemeyen Çankaya Belediyesi, toplanan köpeklerinin Mühye’deki hayvan barınağında kısırlaştırma ve aşılamasını yapıyor ardından da alındıkları doğal yaşam alanlarına bırakıyor.

“BU KENT TÜM CANLILARIN”
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği varlık gösteren Yerel Hayvan Gönüllüleri ile işbirliği yapan Çankaya Belediyesi, Çiğdem Mahallesi’ndeki sokak hayvanlarının yaşama hakkını korumak için KAY uygulaması ile desteğini sürdürüyor. Şikayetlerin en yoğun olduğu bölge olarak bilinen Çiğdem Mahallesi’nde hayvan severlerle bir araya gelen Alper Taşdelen, “Amacımız tamamen köpeksiz bölge değil. Amacımız sokak hayvanlarının popülasyonunu dengede tutmak. Bu kent tüm canlıların. Sokak hayvanlarını yok saymadan birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Belediye olarak sokak hayvanlarının yaşama hakkı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu. Karşılıklı iyi niyetin güzel örnekler ortaya çıkaracağını kaydeden Taşdelen, “Siz yeterki sokak hayvanları konusunda yapılacaklar için organize olun biz her desteği vereceğiz. Çiğdem Mahallesi diğer mahallelere de örnek olacak.” dedi.

TEDAVİLERİ DE YAPILIYOR
Sokak hayvanlarını medeni bir şekilde toplayarak Mühye’deki hayvan barınağında kısırlaştırma ve aşılamasını yapan Çankaya Belediyesi, bakıma ihtiyacı olan hayvanları da tedavi ediyor. Ayrıca barınakta yapılan aşılama işlemi ile hayvandan insana geçebilecek hastalıkların da önüne geçiyor.

ÇİĞDEMİM’DEN ÇAĞRI
sokak hayvanları konusunda gönüllüler ordusu oluşturan Çiğdemim Derneği, bölgelerinde yaşayan hayvanların bölgeden toplanarak kısırlaştırma ve aşılaması yapıldıktan sonra tekrar yaşadıkları bölgeye bırakılmaları için çaba gösteriyor. Bunun bölge sakinlerinin de lehine bir durum olduğunu belirten Çiğdemim Derneği sokak hayvanı gönüllüleri, toplanan hayvanların yaşadıkları yere bırakılmadıkları takdirde bölgeye yabancı köpeklerin kısa sürede yerleşmesi ve böylece bölge sakinlerinin ürkmesi ve dolayısıyla şikayet konusu olma riskinin yüksek olacağını belirttiler. Komşularını bölgedeki sokak hayvanlarını sahiplenme çağrısında bulunan gönüllüler, “Bir alanda yaşayan sokak köpekleri bölgeyi sahiplenme özellikleri sebebiyle bölgeye bağlanırlar, bölgeyi korurlar ve yabancı köpeklerin girmesine engel olurlar. Bölge insanını tanır ve zarar vermezler. O nedenle en iyi yöntem kısırlaştırma ve aşılamadan sonra yaşadıkları yere bırakılmaları.” ifadelerinde bulundular.

 

Bu Haberi Paylaşın