Bizi Takip Edin

Manşetler

Kent Ekosistemi ve Sokak Hayvanları Sempozyumu Bursa’da Gerçekleşti

22.05.2018

Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Türkkan rehberliğinde 9-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Bursa’da Kent Ekosistemi ve Sokak Hayvanları Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyuma Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye belediye temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve ilköğretim öğrencileri katıldı.

Sempozyumun açılışında Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlatılan sokak hayvanları konulu film katılımcılarla paylaşıldı.

Ardından Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Türkkan açılış konuşmalarını yaptı.

Açılış konuşmaları sonrasında Kent Ekosistemi ve Sokak Hayvanları Sempozyumu kapsamında Türkiye genelinde ilkokul 4. sınıflara yönelik düzenlenen “Birlikte Yaşadığımız Hayvanlar” konulu resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Jüri değerlendirmesi sonucunda resim yarışmasında 1’inci, 2’inci ve 3’üncü olan öğrenciler, velileri ve öğretmenleri ile birlikte ödül törenine davet edilerek ödülleri takdim edildi. Ödül töreni esnasında ödüle layık bulunan öğrencilere resimlerini çizerken neyi hayal ettikleri soruldu. “Birlikte Yaşadığımız Hayvanlar” resim yarışmasına katılan resimler ve üye belediyelerimizin çalışmalarını anlattıkları poster sunumlar kongre salonunda sergilendi.

Verilen kısa aranın ardından sempozyumun ilk oturumunda, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Erdem Saker’in oturum başkanlığında, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Türel Özkul, “Hayvan Hakları ve Refahı Penceresinden İnsan Hayvan Etkileşimi” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Oturumun devamında Mudanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü ve Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörü Şükriye Çelikkollu “Sokak Hayvanları ve Yerel Yönetimler” konusunda sunum yaptı.

2. oturumda Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Feza Karaer’in oturum başkanlığında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Cevizci Oymak “Halk Sağlığı Açısından Sokak Hayvanları” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Oturumun ikinci konuşmacısı Bursa Barosu Denetleme Kurulu Üyesi ve 2014-2016 yılları arası Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Güngör Hatemoğlu “Sokak Hayvanlarının Haklarına ilişkin Yasal Düzenlemeler” başlıklı sunumunu yaptı.

Günün devamında öğleden sonra katılımcılarla birlikte Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi ziyareti gerçekleştirildi. Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi Müdürü Dilek Yosun, merkezde yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yaptı. Dilek Yosun’un ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Birim Sorumlusu Emine Dangal “Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkalım” başlıklı sunumunu yaptı. Sunumların ardından Dilek Yosun tedavi merkezini katılımcılara tanıttı.

Sempozyumun 2. gününde “Yerel Yönetimlerin Sokak Hayvanlarına İlişkin Sorumlulukları” konu başlığında düzenlenen Yerel Yönetimlerin Sokak Hayvanlarına İlişkin Sorumlulukları başlıklı oturumda Nilüfer Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Osmaniye Belediyesi, Kadirli Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi temsilcileri hazırladıkları sunumları katılımcılarla paylaştı.

Sempozyumun son oturumunda ise “Yerel Yönetimler Sokak Hayvanlarına Yönelik Olarak Ne Yapmalı?” konulu forum düzenlendi. Mudanya Belediyesi’nden Şükriye Çelikkollu ile Nilüfer Belediyesi’nden Fikriye Eker’in yönettiği forumda katılımcılar sokak hayvanları konusunda neler yapılmalı, yerel yönetimlerin sokak hayvanları konusundaki eksiklikleri ve ihtiyaçları, sokak hayvanları hakkındaki genel problemler ve öneriler gibi konularda düşüncelerini paylaştı.

Formun ardından Bursa Hayvanat Bahçesi’ne ziyaret gerçekleştirildi. Bursa Hayvanat Bahçesi ziyaretinden sonra Kent Ekosistemi ve Sokak Hayvanları Sempozyumu sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın