Bizi Takip Edin

Manşetler

Kentsel Karbon Ayakizi Envanteri Hazırlanması Eğitimi Pendik’te Gerçekleştirildi

12.10.2017

Danışma Kurulu üyemiz Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cengiz Türe rehberliğinde küresel ısınmayla mücadele kapsamında “Kentsel Karbon Ayakizi Envanteri Hazırlanması Eğitimi” 4-6 Ekim 2017 tarihinde Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Eğitime Sağlıklı Kentler Birliği üyesi 32 belediyeden belediye başkanları, meclis üyeleri, koordinatörler ve ilgili personeller katıldı.

Eğitimin açılış konuşmaları ev sahibi Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker tarafından yapıldı. Kenan Şahin konuşmasında karbon salınımıyla ilgili politikaları geliştirmede yerel yönetimlerin rolüne değindi. Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili olarak eğitime katılan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker konuşmasına yoğun programı nedeniyle katılamayan Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin selamlarını ileterek başladı. Başkan Köşker konuşmasında Dünyanın en önemli sorunlarının başında gelen küresel ısınmanın ana sebeplerinden karbon salınımının azaltılması konusunda yerel yönetimlere büyük işler düştüğünü ve Birlik üyeleri olarak envanter çalışmaları yaparak önlem almaya çalıştıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar, eğitimin amacı ile ilgili bilgilendirme yaptı. Sunumda 2016 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve Prof.Dr. Cengiz Türe’nin düzenleme kurulu başkanlığında gerçekleşen “Sağlıklı Kentler İçin Yenilenebilir Enerji” başlıklı konferansta üye belediyelerimizi teşvik etmek amacıyla başlatmış olduğumuz Kentsel ve Kurumsal Karbon Ayakizi Envanterini (Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını) hazırlayan 8 üye belediyemize (Bursa, İzmir, Muğla, Bilecik, Kadıköy, Nilüfer, Pendik ve Tepebaşı) verilen sertifikalar hatırlatıldı. Bu yıl Karbon Ayakizi Envanterini hazırlayan Gebze ve Bayındır Belediyelerine de sertifikaları Prof.Dr. Cengiz Türe tarafından Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli’ye takdim edildi.

Sertifika töreninin ardından Prof. Dr. Cengiz Türe, Yerel Yönetimler İçin Karbon Ayak İzi Envanterinin Önemi, Karbon Ayak İzi Envanteri Hazırlanması İçin Temel İlkeler, Yerel Yönetimlerin Kurumsal Faaliyetlerinden Kaynaklanan Karbon Ayak İzi Envanterinin Hazırlanması, Kent/Toplum Ölçeğindeki Faaliyetlerden Kaynaklanan Karbon Ayak İzi Envanterinin Hazırlanması konularını anlattı.

Eğitimin 2. gününde Karbon Ayakizi Envanter çalışmalarını yapan ve Başkanlar Sözleşmesine (Covenant of Mayors’)  başvuran Belediyelerin örnekleri konu başlığı altında üye belediyelerimizden Bayındır Belediyesi adına Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı ve SKB Koordinatörü Nalan Fidan, Nilüfer Belediyesi adına  Çevre Koruma Kontrol Müdürü Yasemin Dere ile Enerji Büro Sorumlusu Bekir Sargın, Tepebaşı Belediyesi adına SKB Koordinatörü İnci Çalışkan deneyimlerini paylaştılar.

Son oturumda Prof. Dr. Cengiz Türe rehberliğinde hazırlanmış olan Bazı SKB Üyesi Kentlerin İklim Değişikliği Karşısındaki Risk Düzeylerinin Belirlenmesi Çalışması Sonuçları Murat Ar tarafından sunuldu. Prof. Dr. Cengiz Türe’nin genel değerlendirme ve kapanış konuşmalarının ardından Kentsel Karbon Ayakizi Envanteri Hazırlanması Eğitimi sona erdi.

Bu Haberi Paylaşın