Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Kırsal Kalkınma Büyükşehir’le Sağlanacak

06.03.2013

Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günümüzde belediyeciliğin sadece fen işlerinden ibaret olmadığını, kırsal kalkınmadan sosyal yaşama, tarihi değerlerden spora kadar her alanda Büyükşehir Belediyelerine önemli görevler düştüğünü söyledi.

Sağlıklı Kentler Birliği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TGRT Haber’de yayınlanan ve Fuat Kozluklu’nun sunduğu ‘Artı eksi Gündem’ programına konuk oldu. Başkan Altepe, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak Türkiye’de, Marmara Belediyeler Birliği olarak Marmara Bölgesi’nde ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak da Bursa’da hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Türkiye genelinde Cumhuriyet döneminde yüzde 25’ler seviyesinde olan kentli nüfusunun bugün yüzde 75’ler seviyesine çıktığını, Bursa’da ise belediyelerde yaşayan nüfusun yüzde 89’a ulaştığını belirten Başkan Altepe, bu açıdan belediyecilik hizmetlerinin gün geçtikçe daha da önem kazandığını ifade etti.

Çevre En Kutsal Değer
Günümüzde dünya genelinde şehirler arasında önemli bir yarış olduğunu, ‘sağlıklı kent’ olgusunu en hızlı yakalayan şehirlerin bu yarışta bir adım öne geçtiğini hatırlatan Başkan Altepe, çevrenin en kutsal değer olduğunun altını çizdi. Günümüzde çevreyi kirleterek sanayileşme yolunda önemli bir mesafe kat eden Avrupa’nın günümüzde ise bu kirliliği temizlemek için çaba harcadığını dile getiren Başkan Altepe, çevre konusunda Türkiye’nin Avrupa’ya göre çok şanslı olduğunu ifade etti. Yeni kurulan tüm işletmelerin çevreye duyarlı üretimde zorunlu kılındığını aksi halde üretim ruhsatlarının verilmediğini ifade eden Başkan Altepe, eskiden kurulan tesislerinde çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi ve arıtma tesislerinin kurulması yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak çevreyi kirleten ve atıklarını arıtmadan doğal ortama bırakan firmalarla ilgili cezalandırma işlemlerini uyguladıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Bunun yanında üretim maliyetlerinin artmasını göze alarak arıtmalarını kuran, çevreye duyarlı üretim yapan tesislerimizi de ödüllendirmek istedik. Bu uygulamayı Sağlıklı Kentler Birliği olarak Türkiye geneline yaydık ve geçtiğimiz hafta 36 firmamıza çevre ödüllerini verdik” dedi.

Kırsal Kalkınmada Belediyelere Önemli Görev
Konuşmasında yeni Büyükşehir yasasının kentler için getirdiği avantajlara da değinen Başkan Altepe, artık kırsal kalkınmanın da Büyükşehirlerin görevi haline getirildiğini kaydetti. Büyükşehir bütçelerinin yüzde 10’unun kırsal kalkınma için ayrılacağını ifade eden Başkan Altepe, “Kırsal kalkınmanın sağlanmasıyla köyden kente göçün önüne geçilmesi hedefleniyor. Kırsal bir bölgenin kalkınması için ne gerekiyorsa artık büyükşehir belediyeleri yapacak. Örneğin bir bölgede biber üretimi yapılıyor ve biber kurutma tesisine ihtiyaç varsa, biz bu tesislerin kurulmasını destekleyeceğiz. Hayvancılıktan tarımsal üretimin her aşamasına kadar gerek proje gerekse ekipman olarak o bölgelerde olacağız” diye konuştu. Daha yasa gündemde yokken bile Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu uygulamaları zaten yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, Bursa’nın Büyükşehir sınırlarında kalan birçok ilçesine, stadyumdan hizmet binasına, meydanlardan altyapıya kadar her alanda farklı hizmetler yaptıklarının da altını çizdi.

Bu Haberi Paylaşın