Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kırşehir Belediyesinden, Geri Dönüşüm Hamlesi

16.05.2018

Kırşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü “Gelecek İçin Geri Dönüşüm” projesi kapsamında Kırşehir’deki okullarda geri dönüşümün faydalarını öğrencilere anlatılıyor.

Proje kapsamında ağaç yaşken eğilir felsefesiyle hareket edilirken geri dönüşümün amacı ve faydaları okullarda öğrencilere anlatılıyor.

Kırşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından okullar ziyaret edilerek öğrencilere bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Çevre ve geri dönüşüm ile ilgili broşürler öğrencilere dağıtılarak geri dönüşüm hakkında bilinçlendiriliyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Belediye olarak çocuklarımızda çevre bilincini oluşturmak için Kırşehir’de bulunan tüm okullarımızda geri dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından verilen eğitimler sayesinde topladıkları çöpleri, geri dönüşüme kazandırılması konusunda öğrencilerimiz bilinçaltına alınıyor”

“Amacımız geri dönüşüme kazandırılabilen ve özellikle kaynağı bizde olmayan kâğıt, metal, cam ve plastiğin yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlamak” diyen Başkan Bahçeci, “Kırşehir halkının bu konuda çok duyarlı olduğunu ve bize destek olduğunu biliyoruz. Hedefimiz mümkün olduğu kadar özellikle doğada yok olması çok güç olan plastiğin ve ağır metallerin yeniden geri dönüşüme kazandırılarak hem doğayı kirletmeden ve doğaya zarar vermeden hem de ekonomiye katkı sağlayabilmesi için ortam yaratmaya çalışıyoruz. Maliyetinden öte sağladığı getiri hem sosyal sorumluluk hem de ekonomik anlamda bize sağladığı katkı önemli, bunun için çok önemli bir iş yaptığımızı ve buna Kırşehir halkının destek çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Başkan Bahçeci ayrıca “Geri dönüşüm, atıkların değerlendirilmesi dışında, bir yandan doğal kaynakların korunmasını sağlarken, diğer yandan da dönüşüm sürecinde işlem sayısının normal işleme göre az olması nedeniyle enerji tasarrufu sağlıyor, çöp alanlarının ömrünün artmasına ve belediye araçlarının çöpleri düzenli toplamasına yardımcı oluyor ve geri dönüşüm, ekonomiye de büyük katkılar sağlıyor. Yıllık 3 milyon ton geri kazanılabilir atığın ekonomik değeri 150 trilyon lirayı buluyor. Atıkların bir köşeye atılıp çürümeye terk edilmesi yerine ekonomiye dönüşünü sağlar. Bu proje, kullanılmış ambalajların kaynağında evsel atıklardan ayrı toplanarak ekonomiye geri kazandırılmasını sağlayacak bilgi uygulama proje ve sistematiğinin ülke gerçeklerine uyumlu bir şekilde geliştirilmesini amaçlam

Bu Haberi Paylaşın