Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kızartmalık Atık Yağ Denetimleri Başlıyor

26.10.2015

Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından 19.04.2005 tarih ve 25791 sayılı resmi gazetede yayınlamış olan BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ kızartmalık atık yağların zararlarının önlenmesine ve biodizele geri dönüşümünün sağlanması yönelik olarak çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğin uygulanmasına yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Gebze Belediyesine yetki devri yapılmıştır.

 

Denetimler gebze kent meydanı esnafları eski çarşı  ve yeni çarşı olmak üzrere lokanta, fastfood, otel, yemek sitesi vb. İşletmelere yönelik olarak yapılmakta 

Kızartmalık atık yağı üreten firmaların tespiti açısından Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol ekipleri teknik elemanları tarafından denetimler gerçekleştirilmektedir. Bu denetimlerde atık yağ toplama protokolü olmayan firmalara, protokolünü yapması hususunda tebligat yapılmaktadır.

 Denetimler Başladı

 Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü sınırları dahilinde faaliyet gösteren lokanta, fastfood, otel yemek sitesi vb. işletmelerin kızartma atık bitkisel yağ ürettiği tespit edildi. İlgililerine verilen süre sonunda lisanslı firmaları ile protokollerinin yaptırılmış ve işletmelerinden çıkan atık yağların biodizel dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

 

Atık Kızartmalık Yağlar Lisanslı Geri Dönüşüm Firmalarına

Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış yetkili firmalara kızartmalık atık yağların, ulusal atık taşıma formu alınması karşılığında teslim edilmesi gerekmektedir. Ticari faaliyette bulunan lokanta, fastfood, otel, yemek sitesi vb. işletmelerin, senelik olarak lisanslı toplayıcı firmalar ile ‘Atık Yağ Toplama Protokolü’ yapmaları gerekmektedir. Bu firmalar haricinde atık bitkisel kızartmalık yağların çevreye ve çöpe atılması, tekrar kullanılması, lavaboya dökülmesi, satılması vb. maksatlarla uzaklaştırılması kesinlikle yasaklanmıştır. 

Çevreye Ve Alt Yapı Sistemlerine Büyük Zarar Vermekte

1 lt atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.

Atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar.

Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman dren sistemine sıvanır, kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutar ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olurlar.

Tpm (Toplam Polar Madde) Ölçümleri Yapılmakta

Toplam polar madde ölçümünün yapılabilmesi için Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü çevre koruma ve kontrol ekipleri tarafından TPM ölçüm cihazı tedarik edilmiştir. Kızartma yağı kullanan işletmelerin, kullandıkları kızartmalık yağlarının TPM ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Bu ölçümler esnasında kızartmalık yağ kullanım ömrü hakkında bilgilendirmelerde ve kullanım sıkılıklarına dikkat edilmesi hususunda uyarılarda bulunulmaktadır.

İşletmelerde kullanılan kızartmalık yağların kullanımının sıklığı insan sağlığı açısından önemli bir durumdur. Kızartmalık yağların çok defa kullanılması sebebiyle yağ içersinde polar maddeler artmakta ve kanserojen etkiye sahip olmaktadır. 26627 sayı ve 28 Ağustos 2007 tarihli resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren  KIZARTMA AMACIYLA KULLANILAN KATI VE SIVI YAĞLARIN KONTROL KRİTERLERİ TEBLİĞİ’ nde TPM( Toplam Polar Madde) miktarı  %25 den az olması gerekmektedir.

Denetimler Artarak Devam Edecek

Vatandaşların daha sağlıklı ve güvenle kızartılmış olan gıdaları tüketebilmesi için kızartılmış ürünlerin satışa sunulduğu işletmelere yönelik olarak denetimler artarak devam edecektir.

Kızartmalık bitkisel atık yağlar ile ilgili olarak bilgi almak ve şikâyetleriniz için Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve  Kontrol Servisi 642 10 10  numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır.

GBZ11000

Bu Haberi Paylaşın