Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kocaeli, Hedeflenenin Üstünde Atık Pil Topluyor

09.06.2017

Piller yaşamımızda vazgeçemediğimiz küçük enerji kaynaklarıdır. Ömrünü tamamlayıp atık olarak karşımıza çıkan pillerin kaynağında ayrı toplama çalışmaları Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ilçe belediyeleri ve TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) ile birlikte yürütülüyor. Bu çalışmalar okullar, kamu kurum/kuruluşları, muhtarlıklar, eczaneler, sağlık kurum/kuruluşlarında hız kesmeden sürüyor.

ÖĞRECİLER VE ÖĞRETMENLER BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Okullardaki öğrencilerin ve öğretmenlerin bilinçlendirilmesine yönelik; Milli Eğitim Müdürlükleri ve belediyelerin destekleriyle çalışmalar devam ediyor. İlimizde yıllara göre toplanan atık pillerin miktarlarında önemli artışlar kaydediliyor. Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla, toplanan pil miktarlarındaki artışta önemli katkı sağlıyor.

ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLİYOR

Atık pillerin toplanması, taşınması ve geri kazanımı/bertarafı konularında bilgi veren uzmanlar, atık pillerin toprağa ve içme sularımıza karışmasının çevre ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar verdiğinin üzerinde duruyor. Atık pillerin kaynağında ayrı toplanması konusunda Kocaeli’nde hedeflenenin üstünde atık pil toplama gerçekleşiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ilçe belediyeleri ve kamu kurum/kuruluşlarıyla sağladığı koordinasyonla diğer illere örnek teşkil ediyor.

80 TON ATIK PİL TOPLANDI

Kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kurum/kuruluşları, işyerleri/ticarethaneler, okullar, muhtarlıklar, sanayi tesisleri gibi yerlere atık pil toplama bidonları, toplama kutuları konulup atık pillerin kaynağında ayrı toplanması sağlanıyor. Toplama noktalarından 2016 yılında il genelinde yaklaşık 80 ton atık pil toplanırken, ülke genelinde kişi başına en fazla atık pil toplayan il Kocaeli oldu.

5 AYDA 23 TON ATIK PİL

Bu yılın (2017) ilk beş ayında, Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda İlçe Belediyeleri ile birlikte düzenlenen, okullar arası “8. Atık Pil Toplama Kampanyası”nda yaklaşık 23 ton atık pil toplandı. Yarışmaya dönüşen atık pil toplama kampanyasında dereceye giren ilk üç İlçe Belediyesine ve her İlçede dereceye giren ilk üç okula “5 Haziran Çevre Günü Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Bu Haberi Paylaşın