Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kocaeli’de değişim devam ediyor

28.06.2013

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, mezbelelik bir görünümden bugün otoyol standardında bulvara dönüşen Gebze Bahardere Caddesi’nde vatandaşlarla birlikte yürüdü. Başkan Karaosmanoğlu, bir zamanlar taşkınlarla çevresine korku salan ve görünümüyle ürküten Bahardere’nin bugün yerinde yer alan duble otoyolun Kocaeli’ndeki değişimin en güzel örneği olduğunu söyledi.

DÜN ÇEVREYE KORKU SALIYORDU

Gebze Baharderesi, yakın zamana kadar hem kötü görünümüyle bir mezbeleliği andırıyor, hem de şiddetli yağışlarda yaşanan sellerle çevrede oturanların korkulu rüyası oluyordu. Bölgenin en önemli sorununa el atan Büyükşehir Belediyesi, hem derenin ıslahını gerçekleştirdi, hem de bu alanı otoyol standardında bir bulvara dönüştürdü. İSU tarafından ıslahı gerçekleştirilen derenin bazı bölümleri yer altına alınırken, dere boyunca 2×2 gidiş geliş bulvar oluşturuldu.

BUGÜN 3,5 KM’LİK OTOYOL OLDU

Böylece hem derenin çevreye zarar vermesi engellendi, hem de bölgeye ulaşımda yeni bir arter açıldı. Çalışmalar kapsamında Issıkgöl Caddesi ile Yeni Bağdat Caddesi arasında bulvar niteliğinde yeni bir ana arter oluşturuldu ve kentsel dönüşüm hayata geçirildi. Issıkgöl Caddesi-Erenler Caddesi-Bahardere-Yeni Bağdat Caddesi güzergahında yol yapımı, drenaj, yağmur suyu ve elektrik işleri gerçekleştirildi. 3 bin 466 metre uzunluğundaki yol boyunca 1 ana yol, 1 döner kavşak ve 3 adet yan yol bulunuyor. Ayrıca 1 yaya alt geçidi inşa edildi. Öte yandan Bahardere Vadisi’ndeki suyu toplamak için de bin 200 metrelik 3×3 betonarme dere imalatı ve projenin yapıldığı bölgede mevcut yol olmadığı için de içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları yapıldı.

DEĞİŞİMİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Gebzeli sporseverlerle Bahardere boyunca yürüyen Başkan Karaosmanoğlu, hem yürüyüşe katılanlarla sohbet etti, hem de yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Kocaeli’nde yaşanan değişim ve gelişime Bahardere’de yapılan çalışmaların en güzel örneklerden biri olduğuna değinen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli değişiyor ve gelişiyor. Gebze de, diğer ilçelerimiz de bu değimi yaşıyor, görüyor. Bunun en bariz örneklerinden birisi de Bahardere’de yaşanan değişimdir’’ ifadesini kullandı. Programda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile AK Parti Gebze İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı da hazır bulundu.

 

Bu Haberi Paylaşın