Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kocaeli’de dünya standartlarında su içiliyor

02.08.2013

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nde 630 bini aşkın aboneye dünya kalitesinde içme suyu sağlıyor. Kocaeli halkının gönül rahatlığı ile içtiği ve ihtiyaçlarında kullandığı içme suyu için her ay 700 numunenin analizleri yapılarak kontrol altında tutuluyor.

10 ADET ARITMA TESİSİNDE ARITILIYOR

Kocaeli’nin su ihtiyacı Samanlı Dağlarından beslenen Yuvacık Barajı ve Sapanca gölü ile il genelindeki yerel su kaynaklarından sağlanıyor. Bu sular, kurumun il genelinde bulunan ve 8 adedi yeni inşa edilen 10 modern arıtma tesislerinde arıtılıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın insani tüketim amaçlı sular yönetmeliğine uygun olarak elde edilen arıtılmış içmesuyu, kurumun işlettiği binlerce kilometre uzunluğundaki yenilenmiş şebeke ile abonelere ulaşıyor.

HER AY 700 NUMUNENİN ANALİZLERİ YAPILIYOR

Kocaeli halkının da ev, işyeri ve sanayi kuruluşlarında gönül rahatlığı ile kullandığı içme suyunun sürekli kontrol ve analizleri yapılıyor. İl genelindeki 600 adet deponun çıkışları, belirlenen şebeke noktaları, okul, hastane ve ibadet mekanları ile ev ve işyerlerinden ayda 700 adet numune alınıyor.

ANALİZLER YAPILIYOR

Numuneler, İSU Genel Müdürlüğü’nün akredite laboratuarında TS 266 standartlarına göre PH, serbest klor, bulanıklık, alüminyum, demir, mangan, nitrit, amonyum ve sertlik olmak üzere kimyasal analizleri yanı sıra Mikrobiyoloji Laboratuarında bakteriyolojik analizleri yapılmaktadır. Ayrıca, vatandaşların şikayet ve talepleri doğrultusunda evlerinden alınan numunelerin analizleri yapılarak sonuçları kendilerine ulaştırılıyor. Böylelikle, Kocaeli halkının gönül rahatlığı ile kullandığı içme suyunun içilebilir nitelik ve kalitede olduğu kontrol altında tutulması sağlanıyor.

 

Bu Haberi Paylaşın