Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kocaeli’ne ikinci mavi bayrak

10.05.2013

Birkaç yıl öncesine kadar kokudan yanından geçilmeyen ve simsiyah olan İzmit Körfezi’nde Büyükşehir Belediyesinin temizleme çalışmaları sonuç vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl İzmit Körfez’i tarihinde ilk kez Karamürsel Altınkemer Plajı ile ile “mavi bayrak” alırken bu yıl da Kandıra Cebeci Halk Plajı “Mavi Bayrak” almaya hak kazandı. Kocaeli’de bu yıl iki halka açık plajda“Mavi Bayrak” dalgalanacak.

CEBECİ HALK PLAJI’NA MAVİ BAYRAK
Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajların açıklandığı toplantı İstanbul Ramada Otel de gerçekleştirildi. Türkiye de “Mavi Bayrak” alanlarının tespitini yapan “Uluslararası Çevre ve Eğitim Vakfı”nın (FEE) temsilcisi Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından açıklanan Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajlar arasında Kandıra Cebeci Halk Plajı da yer aldı.

KARAMÜRSEL MAVİ BAYRAĞI KORUDU
Geçtiğimiz yıl İzmit Körfezi tarihinde ilk kez bir mavi bayrak alan Karamürsel Altınkemer Plajı bu yıl da tüm kriterleri yerine getirerek mavi bayrağın Körfez’de dalgalanmasını sağladı.

TÜRKİYE 3. SIRAYA YÜKSELDİ
Geçtiğimiz yıl dünyada 4. sıra da yer alan Türkiye bu yıl 3. sırada yer alan Fransa’yı geride bırakarak üçüncülüğe oturdu. İspanya 552 adet ile birinci, Yunanistan 393 adet ile ikinci, Türkiye ise 383 adet Mavi Bayrak plaj ile üçüncü sırada yer aldı. Toplam dünyada 3091 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor.

YATIRIMLAR MEYVESİNİ VERDİ
Çevresinde 15 milyon nüfuslu İstanbul gibi mega kentin yanı sıra, Kocaeli ve Bursa gibi büyük sanayi kentlerinin bulunduğu İzmit Körfezi son yıllarda büründüğü siyah renginden kurtulmaya başladı. İzmit Körfezi’ndeki sanayi tesislerini ve gemileri havadan ve karadan denetleyen, Körfez’in çevresini arıtma tesisleri ile donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez’in ve Kocaeli sahillerinin tekrar eski günlerine dönmesini sağladı.

BAŞKANDANBÜYÜKŞEHİR’E ÖVGÜ
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) Başkanı Rıza Epikmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ile ilgili faaliyetlerini överek Kandıra Cebeci sahilleri’nin de gerekli kriterleri sağladığını ve mavi bayrağı hak ettiğini açıkladı. Başkan Rıza Epikmen Kocaeli’nin daha önce Karamürsel Altınkemer Sahili’nde de mavi bayrak aldığını hatırlatarak Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği çalışmalar ile Kocaeli’nin çehresinin adeta yeniden yapılandığının altını çizdi.

MAVİ BAYRAK İÇİN 27 ŞART
Mavi bayrak için yüzme suyu niteliği, çevre yönetimi, çevre bilinçlendirme, donanım ve insan sağlığı konusundaki güvenlik başlıkları altında 27 şart gerekiyor. Sezon süresince 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılmış ve sonuçlarının AB Yüzme Suya Direktifi’ne uygun olması, atık suların bertarafı, plaj beldesinde çevre bilinci etkinlikleri, yöre halkının çevre bilinci, imar planına uygun yapılaşma, alg ve bitkilerin plajda kötü bir görüntü yaratmasına izin verilmemesi, geri dönüşümün yapılması, evcil hayvanların olanakları, motorlu araçların girmemesi, cankurtaran sayısı, ilkyardım, özürlü tuvaleti gibi önemli başlıklara uygunluk kontrol ediliyor.

 

Bu Haberi Paylaşın