Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Küçük Dostlara Şefkat Kliniği Hizmete Açıldı!

24.06.2020

“25 BİN SOKAK KEDİSİ VAR”

Başkan Genç, Ortahisar’da kedi popülasyonunun çok hızlı olduğunu bundan dolayı kedi popülasyonunun kontrol altına alınması için böyle bir merkeze ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Genç, şöyle konuştu: “Mekân olarak küçük bir ünite olmakla beraber anlam olarak çok büyük hizmete vesile olacağına inandığımız ve ismini “Küçük Dostlar Kliniği” olarak adlandırdığımız kliniğimizi açılışına teşriflerinizden dolayı her birinize çok teşekkür ediyorum. Şehir merkezimizde ciddi manada bir kedi popülasyonunun olduğunu gözlemledik. Sahipsiz kedilerimizin popülasyonunu önlemek, yani kısırlaştırmak, diğer yandan da bize emanet edilmiş olan bu canlıların kazalarda yaralanmaları ve hastalanmaları durumunda tedavi etmek için burayı hizmete açıyoruz. Bize çok yardımcı olan hem Trahayko hem Çevhayko derneğimizle beraber güzel çalışmalar yaptık. Ben ciddi manada çalışan bu iki derneğimize ve onlara destek olan bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlarla beraber sahipsiz hayvanları sahiplendirmeye çalıştık. Bu hizmetlerimizi daha kurumsal ve sistematik hale getirmemiz lazımdı. Siyasi partilerimizle de bu tür çalışmalar yaptık. Şu anda Ortahisar’ımızda 25 bin civarında sokak kedimiz var. Bunlar çok ciddi rakamlar. Bu kedilerimiz zaman zaman kazaya maruz kalıyor, zaman zaman hastalanıyorlar. Ve daha da önemlisi bunların üremelerini kontrol altına almak için böyle bir merkeze ihtiyaç vardı. Zaruri bir ihtiyaçtı, hayırlı da bir işti.”

“GÜNDE 20 KEDİ KISIRLAŞTIRILABİLECEK”

Kliniğin yapıldığı 972 metre kare araziyi Ortahisar Belediyesi’ne tahsis eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na teşekkür eden Başkan Genç, “Burada üç veterinerimizle birlikte günlük 20 civarında kedimizi kısırlaştırma imkânına sahibiz. Her gün daimi olarak 08.00-24.00 saatleri arasında burada daima bir veterinerimiz bulunacak. Kazaya maruz kalarak müdahale gerektiren kedileri hemen tedavi edeceğiz. Burası köpeklere özgü değil ama kazaya maruz kalan ya da hasta olan köpeklerin de acil müdahalesi burada yapılabilecek. Çok küçük bir ünite ama çok büyük ve anlamlı bir hizmeti burada ifade edeceğiz. Bu işi takip eden meclis üyesi arkadaşlarımıza, muhtarlarımıza, siyasi partilerimize çok çok teşekkür ediyorum. Ortahisrımıza ve şehrimize hayırlı, uğurlu olsun diyorum.” ifadelerine yer verdi.

Sokak hayvanlarının yaralanma, sakatlık, kısırlaştırma ve hastalıklara karşı tedavilerinin yapılacağı merkezde; tam teşekküllü bir ameliyathane, 1 adet hekim odası, 1 adet görevli odası, 1 adet hasta hayvan bakım odası ile ameliyat öncesi ve sonrası hayvan bakım odası bulunuyor.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, “Trabzon’a ilk atandığımda burada bir hayvan kliniğinin olup olmadığını sordum ve olmadığını öğrenince çok üzüldüm. Ama artık mutluyum. Ortahisar Belediyesi bize böyle bir kliniği kazandırdı. Emeği geçen bütün paydaşlara teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi

Açılışta konuşan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora “Ortahisar Belediyesi bugüne kadar hep gönüllere dokundu ve bunda da başarılı oldu. Şimdi ise sahipsiz sokak hayvanlarını unutmayarak onların da dertlerine de derman oldu.” dedi.

Ortahisar Belediyesi’nin şehirde önemli bir eksikliği giderdiğini dile getiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise proje alanını tahsis etmekten dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi.

Başkan Genç, Trabzon Valisi İsmail Ustağolu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile birlikte klinikte incelemelerde bulunarak, tedavisi süren yavru bir sokak kedisi hakkında veterinerden bilgi aldı.

Açılışa; Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları, CHP- MHP il ve ilçe başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Ortahisar Belediyesi meclis üyeleri ile muhtarlar katıldı.

Bu Haberi Paylaşın