Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Kullandıkları Parkı Kendileri Temizliyor

28.03.2017

Mezitli’de bulunan Muhittin Develi Ortaokulu öğrencileri okula yakın olan ve sürekli kullandıkları parkı kendileri temizliyor. Mezitli Belediyesi ve Muhittin Develi Ortaokulu arasında yapılan anlaşmanın sonucunda park temizliği ile öğrencilerin çevreyi koruma bilincinin geliştirilmesi hedefleniyor. Öğrenciler her pazartesi gruplar halinde parkın temizliğini yapacaklar.

Mezitli’de bulunan Haydar Arslan Parkı’nı Muhittin Develi Ortaokulu 7 B sınıfı öğrencileri temizliyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan bir proje ile parkın temizliği yapılırken, öğrencilerinde kamu mallarına sahip çıkma ve çevre bilincinin gelişmesi hedefleniyor. Proje başarıya ulaşması durumunda ilçede bulunan tüm okullarla benzer işbirliğine gidilecek.

Geçtiğimiz günlerde Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı ziyaret ederek, parkın bakımı ve temizliği ile ilgili yapılan anlaşma sonrası öğrenciler parka giderek ilk temizliğini yaptı. Oldukça heyecanlı ve neşeli oldukları gözlenen öğrenciler parkın temiz kullanımıyla ilgili de çevre halkına uyarılarda bulunacaklarını söylediler.

BİZ KULLANIYORUZ, BİZ KİRLETİYORUZ, TEMİZLEMEKDE BİZE DÜŞER

Parkların bakımının ve temizliğinin bu denli zahmetli ve belediyeye bu denli yüksek bedeli olduğunu öğrendikten sonra daha kullanırken de aynı hassasiyeti göstereceklerini dile getirdiler. Öğrenciler, “Biz kullanıyoruz, biz kirletiyoruz. Temizlemek te bize düşer. Parkın bu denli kirlenebileceğini daha önce düşünmemiştik. Şimdi kendimiz temiz tutacağımız gibi, bu parkı kullananları temizlik konusunda da uyaracağız” dediler.

Çevreci ve değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek istediklerini söyleyen Muhittin Develi Ortaokulu Nuray Eser ise “Başkanımız Neşet Tarhan ile yaptığımız görüşme ile bu projeyi hayata geçirdik. Türkiye’de ilk kez uygulanıyor olması da ayrıca bizim için önemli. Çocuklarımız çevrelerini temiz tutmayı öğreniyor ve buraları temizlenirken belediye çalışanlarının ne denli büyük çaba sarf ettiklerini de gözlemleyerek bilinçleri gelişiyor. Bu denli önemli bir projede bize bu fırsatı tanıdığı için Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’a ve belediye personeline teşekkür ederiz” dedi.

GELECEĞİMİZ İÇİN TEMİZLİYORUZ

Genç neslin bu denli duyarlı olmasını takdir eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ‘’ Muhittin Develi Ortaokulu öğrencilerini çevreye verdikleri önemden dolayı tebrik ediyorum. Yeni nesillerimiz ne kadar bilinçli olursa, gelecekleri o kadar güzel olur. Her zaman söylediğimiz gibi Mezitli farklıdır. Bizler burada Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkıyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer.’Mezitli Belediyesi olarak bizlerde geleceğimiz için çalışıyoruz. ‘’Geleceğimiz için temizliyoruz’’ sloganı ile çıktığımız bu yolda 7’den 70’e herkesi bu gençlerimiz gibi duyarlı olmaya davet ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaşın