Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mardin’de, 132 Milyonluk dev tarihi proje

27.09.2013

mardinbelediyesitkiiiii__2134___8Mardin Tarihi Dönüşüm Projesi’nin en önemli ayağı olan TOKİ konutları inşaatı başladı.132 milyona mal olacak proje kapsamında 1423 konut yapılacak.TOKİ tarafından yapılacak konutlar;  Mardin Kentsel Sit Alanı, Saraçoğlu Mahallesi, Ensar Mahallesi ve Ofis Mahallesi’nde yıkımı gerçekleştirilecek olan kaçak, çarpık ve köhnemiş yapı sahiplerine tahsis edilecek. 

Nur Mahallesi’nde yapımına başlanan TOKİ konutlarının inşaat alanını inceleyerek yetkililerden bilgi alan Mardin Belediye Başkanı Mehmet  Beşir Ayanoğlu, Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak yıkımlar nedeniyle hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini ifade ederek; “TOKİ’nin yapacağı 1423 konut, Tarihi Dönüşüm Projesi’nin en önemli ve kritik eşiğidir. Mardin’in çehresini değiştirmek için yaptığımız çalışmaların en önemli ayağı TOKİ’nin yapacağı bu konutlardır. Konutlar; Mardin Kentsel Sit Alanı, Saraçoğlu Mahallesi, Ensar Mahallesi ve Ofis Mahallesi’nde yıkımı gerçekleştirilecek olan kaçak, çarpık ve köhnemiş yapı sahiplerine tahsis edilecek. Tarihi Dönüşüm Projesi uygulaması nedeniyle  vatandaşlarımız mağdur edilmeyecektir.”dedi. 

132 Milyona mal olacak ve  sözkonusu dev  projenin Mardin’in ortak vizyonu ve  dayanışmasının bir eseri olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Gerek Tarihi Dönüşüm Projesi gerek TOKİ’nin inşa edeceği bu konutlar, Mardin bürokrasisi, milletvekilleri ve yerel yöneticilerinin ortak  dayanışmasının ürünüdür.İçişleri Bakanımız Muammer Güler, Milletvekillerimiz Gönül Bekin Şahkulubey, Abdurrahim Akdağ ve Mardin Valimiz Dr. Ahmet Cengiz’e destek ve çabaları için teşekkür ederim.”dedi. 

Hatırlanacağı üzere Geçtiğimiz yıl  Kentsel Yenileme ve Restorasyon projesinde hasar görecek veya yıkılacak olan vatandaşların TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Projesinden yararlanmaları için Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve TOKİ  arasında protokol imzalanmıştı. 

 İmzalanan Protokolde Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapılacak olan çalışma ve çalışmadan zarar görecek olan vatandaşların TOKİ den yararlanması için TOKİ’ ye verilen Çiftlik Köyü, Nur Mahallesi ve İstasyon Mahallesi’den bir takım parseller Toplu Konut Alanları olarak belirlendi. 

132 milyon liraya mal olacak proje kapsamında 1423 konut ve camii inşaa edilecek.Nur Mahallesi yeni Fen Lisesi arkasında 280 dönüm üzerine yapılacak konutların Mayıs 2015 tarihinde tamamlanması planlanıyor.Toplam 350 dönüm alana kurulacak Konut alanında  altyapı ve yeşil alanlar da yapılacak.Projeyle çarpık yapılaşma alanlarının ve tarihi yapılardaki mimari üsluba aykırı eklentilerin tasfiyesi ve temizlenmesi ile tarihi yapıların restorasyonu sonucu çağdaş standartlarda kentsel bir alan oluşturmak hedefleniyor.

Bu Haberi Paylaşın