Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mardin’e Artuklu mimarisi otogar

10.02.2014

Mardin Belediyesi tarafından yaptırılan Mardin Otogarı, açılış için Başbakan Recep Erdoğan’ı bekliyor. Otogar inşaatının tamamlandığını ve içerisindeki dükkanların ihalesini yapacaklarını belirten Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, son hazırlıkları tamamlanan otogarın, önümüzdeki günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak hizmete gireceğini söyledi.

mardinbelediyesigrrr___2194__2İki yıl önce temeli atılan ve yapımı tamamlanan Mardin Otogarı, açılış için gün sayıyor. Mardin-Midyat Karayolu Kamor mevkiinde yer alan yeni otogar binasında bulunan dükkanlar için ihale süresi bekleniyor. İhale ilanına çıkılan dükkanların teslim edilmesinin ardından yeni otogar hizmete girecek.

Artuklu mimari motifleri kullanılarak 45 bin metrekare alan üzerine kurulan otogarın Mardin’in vizyonuna çok önemli katkılar sağlayacağını ve büyük şehirlerdeki otogarlarda bulunan tüm imkanlara sahip olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, “Mardin-Kabala yolu üzerine 45 bin metrekare alana kurulan otogar, yıllık 60 bin araç kapasiteli olacak. Otogar binasında şehirler arası otobüsler için yapılan ana bölüm yanında ilçe garajları da yer alıyor. Yıllık 500 bin kişilik yolcu ağırlama kapasitesi ile önümüzdeki uzun yıllar boyunca kentin otogar ihtiyacını karşılayacak.” şeklinde konuştu.

Mardinlilerin en büyük hayalini gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, “Yıllardır otogarı olmayan tek il olarak anılan Mardin, otogarın hizmete girmesiyle bu ünvandan da kurtulmuş olacak. Eski otogarın elden çıkarılmasının ardından 13 yıldır otogarsız olan şehre, yeni otogar için önce proje hazırladık. Ardından da süratle ihaleye çıktık. Şu an tamamlanan yeni otogarımız büyükşehir ünvanına layık olmuştur. Otogarın hizmete girmesi ile şehrin farklı alanlarına yayılan otobüs yazıhaneleri ve yolcu indirme ve bindirme hizmetleri de ortadan kalkmasıyla, kent içi trafikte de önemli rahatlama sağlanmış olacaktır. Yıllık 60 bin araç ve 500 bin yolcu kapasiteli olan otogar Mardin’in tarihi yapısına uygun çizgileri de içinde barındırıyor.” ifadelerini kullandı.

Otogarların şehirlerin dışa dönük vitrini olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Şehirler arası, ilçeler, beldeler ve köyler arası yolcu taşımacılığının bir tek çatı altında yapılacak olmasıyla tarihi kentin araç trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Mardin otogar hizmet binası ile yılda en az 500 bin yolcu taşımacılığı yapılmasını hedefliyoruz.”dedi.

Bu Haberi Paylaşın