Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Merkezefendi Belediyesi’nin Devrim Gibi Projesi ‘Engelliler Sarayı’ Engelleri Kaldıracak

24.02.2017

Merkezefendi Belediyesi, devrim niteliğinde bir projeye imza attı. Merkezefendi Engelliler Sarayı hayata geçirilmesi için çalıştay başladı. Proje engelliler için büyük önem taşıyor ve Merkezefendi’ de engeller kalkıyor. Denizli’deki kurum ve kuruluşlarla yapılan ilk çalıştayda Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu konuşma yaptığı kürsüden hedefi açıkladı: “Hep birlikte engellilerin ve ailelerinin mutluluğuna, yüzlerindeki gülümsemeye vesile olacağız”

Merkezefendi Belediyesi, engelliler için büyük önem taşıyan projenin altına imza attı. Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın da Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’na özel teşvikiyle Merkezefendi Engelliler Sarayı hayata geçirilmesi için çalıştay başladı. ‘Merkezefendi’de engelsiz yaşam için buluşuyoruz’ adıyla Denizli’deki kurum ve kuruluşlarla toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Denizli Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Kılıç, Yusuf Görgüç ve Ayhan Mazıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, GEKA, KOSGEB, İŞ-KUR, İl Halk Sağlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Halk Eğitim Merkezi, Rehabilitasyon Araştırma Merkezleri ve Özel Eğitim Kurumlarının tamamının temsilcileri katıldı.

BAŞKAN SUBAŞIOĞLU İNCELEMELERE KENDİSİ DE GİTMİŞTİ
Gerçekleştirilen toplantıda Merkezefendi Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Merkezefendi Engelliler Sarayı’nın istişaresi yapılıyor. Ortak bir akıl üretme anlamında büyük önem taşıyan çalıştayda kurum ve kuruluşların temsilcileri Merkezefendi Engelliler Sarayı için fikirlerini sunuyor. Merkezefendi Belediyesi’nin devrim niteliğindeki projesi engelli bireylere yaklaşım noktasında zihniyet devrimi yapacak. Öyle ki projenin derinliklerinde çok ince detaylar bulunuyor. Merkezefendi Engelliler Sarayı’nın içinde kuaför atölyesinden resim atölyesine, müzik atölyesinden, otel, kat hizmetleri atölyesine, halı atölyesinden dikiş nakış atölyesine kadar daha birçok iş atölyeleri engelli bireyler için hazırlanacak. Engelli vatandaşlar buralarda zaman geçirerek topluma kazandırılacak. Bu projeyle ilgili de Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, proje ekibiyle birlikte İstanbul’a ve Antalya’ya giderek engelli merkezlerinde önemli incelemeler yapmıştı. Bugün o incelemelerin ardından önemli bir proje gün yüzüne çıkarılmış oldu.

“MERKEZEFENDİ BELEDİYESİ BUGÜN YENİ BİR YOLA ÇIKIYOR”
Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, gerçekleştirilen çalıştayda Merkezefendi Engelliler Sarayı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Başkan Subaşıoğlu, konuşmasında projeye destek veren başta Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ a ve kurum ile kuruluşlara teşekkür etti. Subaşıoğlu, “Merkezefendi Belediyesi olarak yeni bir konuda yeni bir yola çıkıyoruz. Geçtiğimiz 6 aylık süre içerisinde yaptığımız incelemeler neticesinde Bağcılar Belediyesi’nin Engelliler Sarayı konusunda yapmış olduğu çalışmayı örnek alarak bir çalışma başlatıyoruz. Öncelikle bu toplantının yapılmasında bizlere büyük katkı sağlayan Denizli Valimiz Sayın Dr. Ahmet Altıparmak’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönem bu çalıştaya katılan arkadaşlarımızla birlikte önce Bağcılar Belediyesi’nin bu engelliler sarayını ziyaret etmemiz gerekiyor. Neler yapıldığını görmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“ÇOK DETAYLI BİR PROJE OLACAK”
Başkan Subaşıoğlu, açıklamalarının devamında “Bugün işin sadece startını veriyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde Gümüşçay ile Gültepe Mahallelerimizin arasında şuan yarı inşaat halinde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Merkezefendi Belediyesi’ne 49 yıllığına tahsisini yaptırdığımız yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alanı olan bu binamız bu iş için tahsis edilecek. Öyle detaylı bir proje ki sadece Merkezefendi Belediyesi’nin tek başına bu projenin altından kalkabilmesi mümkün değil. Biz Merkezefendi Belediyesi olarak maddi anlamda tüm gücümüzü kullanacağız, asla kamu kurumlarımızdan maddi katkı beklemiyoruz. Fedakârlık bekliyoruz, manevi katkı bekliyoruz engelliler sarayının işletilmesi noktasında bize tecrübeleriyle yardımcı olmalarını bekliyoruz. Engelliler sarayı içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığının yurtdışından özel olarak getirtmiş olduğu, özel spor aletlerinin bulunduğu bir mekân var. İnşallah Merkezefendi Belediyesi olarak sizlerin katkılarıyla bizde aynısını yapacağız. İçine kuaför atölyesinden resim atölyesine, müzik atölyesinden otel, kat hizmetleri atölyesine, halı atölyesinden dikiş nakış atölyesine kadar içerisinde birçok iş atölyelerinin bulunduğu bambaşka bir proje. Bu projeyle ilgili biz ilk yatırımları yaptıktan sonra asıl parayı işletmesine ve cari giderlerine harcayacağız. Engellilerle ilgili mutlaka servis imkânı sağlayacağız. Halk eğitimden personel desteği alacağız. İŞ-KUR’dan, KOSGEB’ten, GEKA’dan ve diğer kamu kuruluşlarından çok büyük bir destek göreceğimize inanıyoruz” dedi.

“ÇEVRE İLLERE DE HİTAP EDECEK”
Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Merkezefendi Engelliler Sarayı’nın çevre illere de hitap edeceğini anlattı. Subaşıoğlu, “Bu projeyi istediğimiz biçimde şekillendirebilirsek ve ölçeklendirebilirsek tüm Denizli’ye ve çevre illere hitap edecek bir proje olarak düşünüyoruz” diye konuştu.

“BURADA ÜRETECEĞİMİZ TEK ŞEY…”
Başkan Subaşıoğlu, Merkezefendi Engelliler Sarayı’nda engelli bireylerin yanı sıra ailelerini de hedef alan bir çalışma olacağının altına kalın bir çizgi çekti. Özellikle engelli bireylerle birlikte ailelerinin de yaşadığını sevinci dile getiren Başkan Subaşıoğlu, “Sadece engelliye değil engelli ailelerini hedef alan bir yaklaşım içerisindeyiz. Biz engelliler sarayını hep beraber yapabilirsek bir tek şey üreteceğiz o da koşulsuz engelli ailesi mutluluğudur. O mutluluğu üretebilirsek bu projemiz neticelenmiş olur” dedi.

“BİZ HAZIRIZ VE EGE BÖLGESİ’NE HEP BİRLİKTE BUNU KAZANDIRACAĞIZ”
Başkan Subaşıoğlu, konuşmasının son bölümünde Merkezefendi Belediyesi’nin çalışma için hazır olduğuna dikkat çekti ve şöyle dedi: “Süreci çok uzatmadan kısa aralıklarla toplantımızı ve ziyaretlerimizi yapacağız. Bizim bu projeyle ilgili kaynaklarımız hazır, teknik ekibimiz projeyle ilgili çalışmaları başlattılar. İnşallah el birliği ile Bağcılar Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilki başararak başlatmış olduğu adına ‘Engelliler Sarayı’ dediği bu projemizi Ege Bölgesine hep beraber kazandıracağız”

VALİ YARDIMCISI SOYKAN’DAN BAŞKAN SUBAŞIOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Vali Yardımcısı İsmail Soykan da açıklamasında, “Hayat risklerle doludur. Hayatımız boyunca birçok risklerle karşılaşıyoruz. Hepimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamak gerekiyor. Engellilerin hayatını düzenlemek için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Sayın Başkanımızın bunları görerek harekete geçmiş olduğunu görüyoruz. Çok fazla araştırmalar yapılmış. Bu çalışmalardan dolayı başkanımız Sayın Muhammet Subaşıoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Gökhan Çakırlı da düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, “Merkezefendi Belediyesi sınırları içerisinde engelsiz yaşam merkezimiz var ve 46 engellimize burada yatılı bakım hizmeti vermekteyiz. Evde bakım hizmetleri kapsamından yardımlarımız var. Merkezefendi Belediyesinin yapmış olduğu bu çalışma gündüz bakım alanında bir ilk ve ihtiyacımız olan bir çalışma. Merkezefendi Belediyesinin yapmış olduğu bu proje adına başta Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından katılımcılar istişare toplantısına geçti.

Bu Haberi Paylaşın