Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Milli Mücadele Parkı Açıldı

29.08.2013

Karşıyaka Belediyesi tarafından Yalı Mahallesi’nde yaptırılan Milli Mücadele Parkı ve Müzesi CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’in de katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Tamaylıgil, “İzmir CHP’dir, CHP kalacak” dedi. Törene ev sahipliği yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da konuşmasında Cumhuriyet’in her zamankinden daha fazla sahip çıkılmaya ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak, “Başta, Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, büyük destanın, isimsiz yüz binlerce neferinin, bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, bu eserle, bizler de, çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakıyoruz” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi’nin Yalı Mahallesi’nde 2 bin 500 metrekare alan üzerine yaptırdığı Milli Mücadele Müzesi’nin açılış törenine CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’in yanı sıra, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP Karşıyaka İlçe Ali Karaege, Karşıyaka’nın kardeş şehri Veles Belediye Başkanı Slavcho Chadiev, KKTC konsolosu Uğur Umar ve Kültür Ateşesi Mehmet Özcaner, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, “Liderlik, büyük adam olmak çok önemlidir. Bugün büyük adam olma hevesiyle baskı ve zulüm yapanlar keşke önce adam olmayı deneselerdi. Büyük adam olmak akılcılık ve bilimle mümkün olur. Bir ülkede ulusal ile evrenseli, ulusalcılıkla insancıllığı birleştirebilirseniz o zaman insanlar arasında ayrım olmaz, paylaşım olur. Maalesef ülemizde ayrıştırmaya, bölüştürmeye neden olan bir coğrafyayla karşı karşıyayız. Birileri barış ve demokrasi adı altında masumları küçük çocukları zulümle karşı karşıya bırakıyor. Birileri de projelerinin sonuçlarını izliyor. Stratejik derinlik dendi, bu derinliğin içinde boğuldular. Şimdi de savaş çığırtkanlığı başladı. Biz savaş değil barış, kardeşlik istiyoruz bu coğrafyada. Suçlu olan cezasını çeksin ama savaşla değil. Savaş insanlık için en büyük cezadır. Ülkemizde uygulanan dış politika yüzünden 1 polisimiz Somali’de katlediliyor, 2 pilotumuz esir. Ülke bu haldeyken, sorumlular gözyaşlarıyla insanların karşısına çıkıyor” dedi.

TC’nin kamu kurumlarının tabelalarından kaldırılmasını da eleştiren Tamaylıgil, “Tehdit ve baskıdan korkanlar günü kurtarabilirler ama yarın boyunlarındaki taşın ağırlığı başlarını hep öne eğecektir. Bizim her zaman başımız dik olacaktır.

Laik demokratik cumhuriyetin ibaresi TC’yi yazamıyoruz. Ama biz bunlarla mücadele etmeyi biliriz” diye de ekledi. Tamaylıgil konuşmasını, “Aydınlanma ışığını yakıp uyanık kalma zamanıdır. İzmir’i hayal edenler, hadi canım siz de. İzmir CHP’dir CHP kalacak. Tüm Türkiye’de İzmir’in yansımalarını göreceğiz. Bizi bize düşürmeye çalışanlara yazıklar olsun. Biz bütünüz biriz. Hedefimiz iktidar, Başbakanımız Kemal Kılıçdaroğlu” diye bitirdi.

CHP İl Başkanı Ali Engin de, törende yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanımız Karşıyakamıza birçok eser kazandırdı ama bu eser partimizin kuruluş felsefesini ifade eden bir eser. Bu nedenle kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, Milli Mücadele Müzesi’nin Karşıyaka’ya çok yakıştığını belirterek, “Biz istedik ki, Çanakkale Zaferi’nden bugünlere uzanan, o büyük destanın ne anlama geldiğini; O mücadelenin eseri olan Cumhuriyetimize neden sahip çıkmamız gerektiğini gelecek kuşaklar da bilsin, öğrensin. Başta, Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, büyük destanın, isimsiz yüz binlerce neferinin, bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, bu eserle, bizler de, çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakıyoruz. Böylesi anlamlı bir eser, en çok da Karşıyaka’ya yakışırdı. Cumhuriyet çocuklarının, gençlerinin, bu ülkeye olan inançlarının yeniden tazeleneceği, güçleneceği bu eseri Karşıyaka’ya kazandırmış olmanın gururu ise, kelimelerle ifade edilemez” dedi.

Konuşmaların ardından, Başkan Durak, Tamaylıgil, Engin ve diğer konuklarla birlikte Milli Mücadele Parkı ve içindeki Açıkhava Müzesinin kurdelesini keserek, hizmete soktu.

Törende, Başkan Durak, Milli Mücadele Parkı ve Müzesi’nin yapımına verdikleri katkıdan dolayı, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kemal Arı ile heykeltıraş Pınar Öktem Doğan’a birer plaket verdi.

Müzede 22 duvarda bulunan 44 yüzeydeki rölyef ve büstleri, konuklarına tek tek gezdiren Başkan Durak, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil’e, Hamza Rüstem Fotoğrafevi’ni de tanıttı.

20130829-225221.jpg

Bu Haberi Paylaşın