Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Minik Dostlarımıza; Büyük Kalpler Dokundu

09.10.2018

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde öğrenciler Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nı ziyaret etti. Sabah saatlerinden itibaren barınak; minik dostlarımızı daha yakından tanımak isteyen çocuklarla doldu taştı. Çocuklara Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nda görevli uzman personel eşlik etti. Barınağın tüm alanlarını öğrencilere gezdiren uzman personel, barınağın işleyişi, barınaktaki hayvanların nasıl sahipleneceği hakkında bilgiler verdi. Hayvanlarla dakikalarca ilgilenen çocuklar, keyifli anlar yaşadı.

Gönüllü hayvan koruyucuları ve Atatürk Ortaokulu 6. Sınıf öğrencileri ile birlikte çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için barınağa geldiklerini anlatan Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında ilimizde bulunan okullarla, hayvan sevgisini hayvan bilincini aşılamak amacıyla bir takım etkinlikler yaptık. Bu etkinlikler kapsamında okullarda eğitimlerimiz oldu. Bu eğitimlerin akabinde, belediyeye ait Edirne Belediyesi’ne ait Sokak Hayvanları Barınağı’nda çocuklarımıza farkındalık yaşatmak, onlara çocuk yaşta hayvan sevgisi kazandırmak amacıyla barınakta bir gezi düzenlemeye karar verdik” dedi.

Edirne Meriç Koleji Türkçe Öğretmeni Yasemin Aydın da çocuk yaşta hayvan sevgisi kazanmanın önemine dikkat çekerek, “Bir insan sevgisi önce hayvan sevgisiyle başlar. Yani hayvanları sevmeyen bir insanın zaten insanlara da çokta fazla yardımcı olabileceğini düşünmüyorum. Çok küçük yaşta hayvan sevgisinin çocuklara aşılanması gerekiyor. Tabi bu sadece işte hayvanlarımızı dışarda gördüğümüzde sevelim ya da işte onlara bir kap yiyecek verelim tarzında olmaması gerekiyor. Özellikle evcil hayvan almak isteyenlerin şuna dikkat etmesi gerekiyor. Barınaklardan hayvan alınması gerekiyor. Yani hayvanı alıp daha sonra birkaç ay ya da bir yıl besleyip onları barınaklara bırakmamamız gerekiyor. Çünkü onların da duygusunun olduğunun bilinmesi gerekiyor. Biz bugün buraya gelmeden önce zaten dersimizde bu konuyla alakalı bir ders işledik daha sonra buraya öğrencileri getirdik” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın