Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Minikler Fidanları Toprakla Buluşturdu!

30.11.2021

Minikler fidanları toprakla buluşturdu!

Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Göktaş, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Pelitli Hüseyin Türker Park’ında, Pelitli 75. Yıl İlkokulu öğrencilerinin katılımlarıyla birlikte fidan dikim etkinliği gerçekleştirdi.

“İLÇEMİZİ GÜZEL BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTURUYORUZ”

Başkan Yardımcısı Göktaş, geçen yıl vefat eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi Eski Fen İşleri Daire Başkanı Hüseyin Türker’in adının verildiği parkta çocuklarla birlikte fidan dikimi gerçekleştirmekten son derece mutlu olduğunu dile getirdi. Her fırsatta çocuklara fidan dikmenin öneminin anlatılması gerektiğini ifade eden Göktaş, şöyle konuştu: “Çevre dostu belediyecilik anlayışı doğrultusunda Ortahisar’ı yeşillendirmek için fidan dikim faaliyetlerine ağırlık verdik. Çocuklarımızla birlikte bu güzel havada fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Çocuklarımıza fidan dikmenin önemini anlattık. İlçemizi ne kadar yeşil bir hale getirirsek yaşam kalitemiz, hava kalitemiz de aynı oranda artar. Belediyemiz bünyesinde bulunan fidan üretim merkezinde ürettiğimiz fidanlarla ilçemizi süslemeye, daha güzel, daha yeşil bir görünüme getirmeye devam edeceğiz. Yeşil alanlarımızı fidan, bitki, çiçek ve çalılarla donatarak ilçemizi güzel bir görünüme kavuşturuyoruz.”

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ YEŞİLİ ARTIRMAK”

Ortahisar’ı fidanlarla donatmayı öncelikli hedef olarak belirlediklerini kaydeden Göktaş, “Diktiğimizin fidanların yüzde 90’ını kendi merkezlerimizde üretiyoruz. Yöremize uyum sağlamış bitki, fidan ve çalıların yanı sıra yöresel meyvelerimiz olan karayemiş, Trabzon hurması ve muşmula gibi türlerden de meyve bahçeleri oluşturuyoruz. Alıç, ladin, çam, ıhlamur, çınar, atkestanesi, yasemin, kızılağaç ve sedir başta olmak üzere yaklaşık 90 farklı türde fidan, bitki ve çiçeğin üretimini gerçekleştiriyoruz. Hem kendi üretimimiz olan türler, hem de dışarıdan satın aldığımız türlerle Ortahisarımızı fidanlarla donatmayı öncelikli hedef olarak belirledik.” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaşın