Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Moloz Döküm Alanından Fidanlığa

20.09.2016

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski moloz döküm sahalarını yeşillendirerek 125 bin metrekarelik alan üzerinde 2 yeni kent ormanı yarattı. Büyükşehir, ağaçlandırdığı alanları Orman Bölge Müdürlüğü’ne devrediyor.

Çevreye yaptığı yatırımlarla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Moloz döküm sahalarından ağaçlandırma alanlarına” projesi kapsamında, Evka- 7 ve Buca Kırıklar’daki 125 bin metrekarelik alan üzerinde yeni kent ormanları yarattı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz ve inşaat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 moloz döküm sahasında, toplam 70 bin metrekare alan üzerinde, 1615 adet ağaç dikimi gerçekleştirdi. 2012 yılında 25 bin metrekarelik alanda I. Etap çalışmaları kapsamında 180 adet fıstık çamı diken Büyükşehir Belediyesi, II. Etap çalışmaları kapsamında ise 45 bin metrekarelik alanda 250 adet mavi servi ve bin 185 adet fıstık çamı dikti. Bu çalışmalar kapsamında alanın rehabilitasyonuna hazırlık amacıyla bitkisel toprağı ile birlikte toplam 1 milyon 507 bin 899 metreküp dolgu yapıldı. Oluşabilecek erozyonu önlemek amacıyla da eğimin fazla olduğu kısımlarda 3 bin 550 metre uzunluğunda teras uygulandı. Ağaçlandırma çalışmaları tamamlanan alan, yasal prosedürün tamamlanmasının ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne iade edilecek.

Moloz alanıydı, orman oldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 55 bin metrekare alana sahip olan Buca Kırıklar Moloz Döküm Sahası’na 1000 adet ceviz ve bin 100 adet dut fidanı dikti. Çalışmaları tamamlanan ağaçlandırma alanı Orman Bölge Müdürlüğü’ne iade edildi.
Buca Gökdere’deki moloz döküm alanında da ağaçlandırma yapmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, kente gelişigüzel moloz dökümünün önüne geçmek için Işıkkent’teki yeni alanla birlikte hafriyat döküm sahası sayısını 5’e çıkardı. Büyükşehir, İzmir’in farklı noktalarında 3 yeni hafriyat döküm sahası daha kurulacak.

Bu Haberi Paylaşın