Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mudanya ilk müzesine kavuştu

12.07.2013

18. YÜZYIL LALE DEVRİ MİMARİSİ YENİDEN YAŞATILIYOR
Mudanya’nın Lale Devrinden günümüze kadar gelebilmeyi başaran ilçenin en eski ve en görkemli, yapılarından biri olan tarihi Tahir paşa konağı, 2012 yılına kadar ilçe kütüphanesi olarak kullanıldı. 1985 yılında Kültür Bakanlığı’nca kamulaştırılarak Mudanya Belediyesine devredilen ve Tahir paşa’nın torun olan hayırsever iş adamı ve binanın sahiplerinden Agah Bursalı’nın yoğun destek verdiği ve aslına uygun olarak restorasyonunu tamamladığı ve yeni görünümü ile Mudanya ilçesinin ilk ve tek “kent müzesi” olarak bundan sonra konuklarına hizmet verecek olan binanın açılışı da görkemli oldu.

18.yüzyıl Lale devri mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Tahir Paşa Konağı, iç duvar ve tavanlarındaki çiçek kabartmalı gravürleri günümüze kadar gelmeyi başarmış ender yapılardan biri. İrili ufaklı 18 odası bulunan konağın kent müzesi yapılması için protokolü 18 Ocak 2013 tarihinde Agah Bursalı ve Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk arasında imzalanmıştı.

BAŞ ODA BİNANIN EN MUHTEŞEM KÖŞESİ HER YANI GRAVÜRLERLE DOLU

Binanın baş odasında ki muhteşem gravürleri ve kabartma resimleri günün en ünlü kalemtarları tarafından yapılmış ve sadece bu odasıyla birle göz kamaştıran yapının restorasyonunda desteğini esirgemeyen Tahir Paşanın torunu olan hayırsever iş adamı Agah Bursalı ilçenin ilk müzesinin açılışında yaptığı konuşmasında duygularını ifade etmekte oldukça zorlandı. Bursalı önce dedesi Tahir konuşmasında,” Bu bir arzu istek sevgi ve gönül işidir. İnsanlar güçlerinin yettiği oranda doğru işlere yönelmeli, insanların, toplumların yararlanabileceği çalışmaları yapmalıdır. Ben bu tür benzer hizmetlerle vatandaşlarımıza ve ülkeme faydalı ve yararlı olmaya çalıştım. Adeta buna kendimi adadım. Mudanya belediye başkanı Hasan Aktürk’ün” gelin burayı sizlerin desteği ile restore edelim, ülkemize ve Mudanya ya güzel bir müze kazandıralım, böylesine değerli bir konağı gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde teslim edelim” sözleri karşısında kayıtsız kalmadık, çünkü bunlar doğru sözler ve doğru isteklerdi, binanın çürümesine seyirci kalınmamalıydı ve söylendiği gibi bu değerli konak gelecek nesillere gelecek kuşaklara sağlıklı bir bina olarak bırakılmalıydı. Hemen işe koyularak restorasyon çalışmalarına başladık. Tabi önce protokoller hazırlanıp imzalandı. Ben, Mudanyalı ve Mudanyalıları seven Agah Bursalı olarak ömrüm ve sağlığım el verdiği sürece bu tür önemli çalışmaların içinde olacak ve destek vermeyi tereddütsüz olarak sürdüreceğim. Mudanyalıları ve Mudanya’yı çok seviyorum. İnşallah bu müze Mudanya ve Mudanyalılara hayırlı olur. Çabalarından ötürü Mudanya belediyesine ve Mudanya belediye başkanı Hasan Aktürk’e çok teşekkür ediyorum, böyle bir hizmetin Mudanya ya ve ülkemize kazandırılmasına ön ayak olduğu bizleri bu konuda yönlendirdiği ve desteğini her zaman verdiği için” dedi.

KENT MÜZESİ MUDANYAYA YAKIŞTI

Mudanya’nın ilk Müzenin açılış törenine katılarak ilçenin ilk müzesi için yaptığı açıklamasında çok duygulandığını belirten, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın” Mudanya’nın en eski yapılarından biri olarak bildiğimiz Tahir Paşa Konağı 1863 yılından bu yana çeşitli dönemlerde yaşam alanı olarak kullanılmış. Bu gün hayırseverlerin hayırlı elleriyle oldukça önemli ve güzel bir restorasyon çalışmasından sonra bu gün Mudanya’nın ilk Müzesi olarak açılışını gerçekleştiriyoruz, tabiki bu konuda çok mutluyum. Bu gibi binaların günümüz mimarisine uygun şekilde restore edilmesi, yeni kuşaklara gelecek nesillere kazandırılması çok önemli. Ayrıca bu tür yok olmaya yüz tutmuş, bir köşede unutulmuş ilgi bekleyen yapılar da tespit edilip toplumlara kazandırılmalıdır. Bu yapının bugünkü çehresine kavuşmasında en büyük çabayı veren belediye başkanımız Hasan Aktürk başta olmak üzere binanın sahipleri olan Tahir paşa’nın torunu ve binanın restorasyonunu sağlayan hayırsever iş adamı Agah Bursalı ve ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “Mudanya belediyesi Agah Bursalı Kent Müzesi” Mudanya’ya yakıştı” dedi.

185 YILLIK TARİHİ BİNA AGAH BURSALI İLE YENİDEN HAYAT BULDU

Açılış konuşmasında ise Belediye Başkanı Hasan Aktürk, “Agah Bursalı ve Gökçen Ailelerine, belediyem Mudanya ve Mudanyalılar ve en önemlisi ülkem adına teşekkür ediyorum. Bu 185 yıllık, ilçemizin en eski yapılarından biri olan ve Mudanya belediyesi olarak yaptığımız yoğun temas ve görüşmeler sonunda Kültür Bakanlığımızdan belediyemize devraldığımız ve Mudanya ve Mudanyalıları gerçekten çok seven ilçeye sayısız hizmet kazandıran hayırsever iş adamımız Agah Bursalı ve ailesine Mudanya belediye başkanı olarak teşekkür ediyorum. Yıllarca dedesi Tahir Paşa’nın yazlığı olarak kullanılan Osmanlı döneminin çok önemli bir simgesi olan bu değerli yapının Mudanya’ya kazandırılmasını çok arzu ettiğimiz kent müzesi olması için yaptığımız çalışmalar büyük bir başarı ile noktalanmış ve bu gün bu değerli yapımızın, Mudanya’nın ilk ve tek “Kent Müzesi” olarak hizmet vermesi sağlanmıştır. Bu binanın bütün Mudanyalıların sahip çıkmasını ve korumasını istiyorum. Binamızın üst katı kent müzesi hizmet verirken alt katlarında ise sergi salonları ve başkanlık makamı olarak kullanılacak” dedi.

Müzenin açılışına Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Belediye başkan yardımcıları Dr. kartal Saldırış, Seçil Pınar İncecik, Hafize Altıkulaçoğlu ve Akif Altıncan, Belediye Meclis üyeleri, İş Adamı Agah Bursalı ve Memduh Gökçen ve aileleri, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, AK Parti İlçe Başkanı Kadir Kahraman ve ilçe parti yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldılar.

Bu Haberi Paylaşın