Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mudanya Sahil Projesine Çevre Onayı

14.12.2012

Sahil düzenlemesinde yeni gelişme,
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Mudanya-Güzelyalı arası Sahil Düzenleme ve Rekreasyon Projesi kapsamında deniz üzerine belli noktalarda yapacağı genişletme konsollarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay geldi. Onayla birlikte, 20 Aralık’ta ihalesi yapılacağı duyurulan Mütareke Evi’nin restorasyonu ve çevre düzenleme işinin kapsamı, genişletilmek üzere geri çekildi.

Bursa Büyükşehir ve Mudanya belediyelerinin yatırım taahhütleri arasında bulunan Mudanya-Güzelyalı arası Sahil Düzenleme ve Rekreasyon Projesi yeniden şekillendi. Büyükşehir Belediyesi, yatırımın belli noktalarında kıyıya fore kazıklar çakılması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen onay doğrultusunda daha önceden 20 Aralık olarak duyurusunu yaptığı restorasyon ve çevre düzenlemesi ihalesini geri çekti.

KIYI KENAR ONAYI

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, daha önceden belli bir mesafe dahilinde yapılacak olan yatırım ihalesinin, kıyı kenarla ilgili Ankara’dan gelen onayla birlikte yeniden şekillendiğini belirtti.

Mütareke evi ve Müzesinin restorasyonu ile meydan düzenleme ve İnönü Parkı’nın da bulunduğu alanla ilgili Anıtlar Kurulu’ndan ayrı bir proje onaylatarak ‘olur’ aldıklarını hatırlatan Belediye Başkanı Aktürk, Büyükşehir Belediyesi’nin proje dahilindeki restorasyon ihalesini 20 Aralık olarak duyurduğunu, ancak bu projelere başlanmadan Ankara’dan gelen onayın kendilerini daha da kuvvetlendirdiğini söyledi.

“İHALE BİR AY GECİKMELİ OLACAK”

“İhale noktasında belki bir ay kadar daha gecikeceğiz ancak yeniden ihaleye çıkacak olan yatırımda yine başlangıç noktamız Mütareke binası olacaktır” diyen Aktürk, “Büyükşehir’in daha önceden duyurusunu yaptığı ancak bu son gelişmeler karşısında geri çektiği 20 Aralık’ta yapılacak olan ihalede Mütareke Müzesi’nin restorasyonunun yanı sıra çevresinde yer alan meydan düzenlemesi ve aynı zamanda sahil düzenleme projesinin bir bölümü olan İnönü Bulvarı’ndaki park alanı ile kent meydanı düzenlemesinin de hayata geçirilmesi hedeflenmişti. Ancak bu kez çalışmamızda, proje kapsamında belli noktalarda yapımı öngörülen denize fore kazıklar da çakılarak mevcut genişletme konsollarının yapımı sağlanacak. Çalışmalarımız sadece İmralı İrtibat Büro Amirliği olarak kullanılan iskeleye kadar değil, ilçe girişindeki iskeleye doğru devam edecek” dedi.

Bu Haberi Paylaşın