Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mütareke evinde restorasyonda sona geliniyor

03.01.2014

y_mutareke_restZaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı’nın mütareke ile taçlandırıldığı ve aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin Türk Milletinin tek temsilcisi olarak ilk kabul edildiği Mudanya Mütareke Evi ve Müzesinde, Mudanya Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa başlattığı restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Tarihe tanıklık eden ve bazı geçmiş yıllarda küçük çaplı bakım ve onarım gören ancak yine de bakımsız kalan Mudanya ilçesi ve ilçe halkının göz bebeği ve Mudanya Mütarekesinin imzalanışında dünyanın gözünün odak noktası haline gelen Mudanya Mütareke evi ve Müzesi Mudanya Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü görkemine kavuşmaya hazırlanıyor. Restorasyon çalışmalarında sona yaklaşılan ve baştan aşağıya restore edilerek önemli tadilattan geçirilerek her köşesi bakıma alınan Mütareke Evi’nde dış mekanda tamamlanan bakımın ardından dış cephe boyama çalışmaları sürdürülmeye başlandı. Bu değerli yapı Mütareke Evi’nin denize sıfır nokta da olması nedeniyle binanın zemin katta oluşabilen deniz suyu ve rutubete karşı da önüne geçmek için gerekli çalışmaların tamamlanmaya başladığı belirtiliyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk,” Bursa Büyükşehir belediyemizle elele vererek ortaklaşa olarak restorasyonunu sürdürdüğümüz dünyanın, ülkemizin ve Mudanya ilçemizin en değerli yapılarından biri olan Mudanya Mütareke evi ve müzesinde çalışmalar büyük bir hızla sürüyor. Dış cephenin boya çalışmaları devam ediyor, yakında tamamlanarak halkımızın ziyaretine açılacak olan Mudanya Mütareke evi ve müzemizi ilk günkü ihtişamıyla yeniden hizmet vermeye hazırlıyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın