Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Mutlu Şehrin Mutlu Çocukları Festivalde Gönüllerince Eğlendi

28.04.2017

MUTLU ŞEHRİN MUTLU ÇOCUKLARI FESTİVALDE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Osmaniye Belediyesi tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen Geleneksel Osmaniye Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Osmaniye Milli Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali ile çocuklar unutulmaya yüz tutmuş birbirinden güzel oyunları oynayarak farklı bir gün yaşadı. Festivalde çocuklar kiriştek çevirdi,kağıttan uçak yapıp uçurdu, ip atladı, sek sek oyununda sekti, tombik oyunu ile coştu, mendil kapmacada birbirleriyle yarıştı.

BAŞKAN KARA, ‘AMACIMIZ UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ ÇOCUK OYUNLARININ BUGÜNÜN ÇOCUKLARI TARAFINDAN BİLİNMESİ VE OYNANMASI, KÜLTÜRÜMÜZÜN YAŞATILMASIDIR’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan festivalde açılış konuşması yapan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “Osmaniye belediyesi olarak çocuk oyunları ve oyuncakları festivalini düzenlemekteki amacımız unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarının bugünün çocukları tarafından bilinmesi ve oynanması, kültürümüzün yaşatılmasıdır. Bizim kadim bir medeniyet olan çok büyük devletler kurmuş olan bir milletin evlatları olarak yaşadığımız bu çağda sanal ortamda kaybolmaktansa birbirlerimizle kaynaşarak, birbirimizi tanıyarak geleceğe daha iyi bir nesil ve değerlerine daha iyi sahip çıkan bir nesil yetiştirmek amacıyla bu festivali düzenliyoruz. İnşallah bundan sonrada düzenlemeye devam edeceğiz. Bu festivale göstermiş olduğunu katkılardan dolayı katılan bütün katılımcılara, destekleyen herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Osmaniye Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali’nin düzenlenmesinde emek ve katkılarından dolayı Reşat Gürel’e Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından plaket verildi.

Plaket töreninden sonra Tahta araba yarışmasında dereceye girenlere kupa ve madalyaları Osmaniye Valisi Kerem Al tarafından verildi. Vali Kerem Al, Belediye Başkanı Kara ve protokol üyeleri kâğıt uçakları çocuklarla birlikte uçurup kiriştek çevirdiler.

ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ 7D SİNEMA GÖSTERİMİ VE BAYRAM KÖMBESİ İKRAM EDİLDİ

Festival kapsamında çocuklara Osmaniye Belediyesi tarafından ücretsiz 7D sinema gösterimi yapıldı. Ayrıca yine ücretsiz olarak festival boyunca çocuklara yöresel yiyeceklerden bayram kömbesi ve gül suyu ikram edildi.

Cumhuriyet meydanında yapılan festivalde kurulan stantlarda el işi ürünler sergilendi. Meydanda geçmişten geleceğe çocuk oyunları ve oyuncakları resim sergisi de düzenlenerek Osmaniyeli vatandaşların beğenisine sunuldu.

ETKİNLİĞE KATILAN TÜM ÇOCUKLARA YÖRESEL OYUNCAKLAR HEDİYE EDİLDİ

Etkinliğe katılan tüm çocuklara yöresel oyuncaklardan kiriştek, bandana, şapka ve Mutlu Çocuk Dergisi dağıtıldı. Festival boyunca çekilişler yapılarak futbol topu, basketbol topu ve kol saati gibi çeşitli hediyeler verildi.

Festivalde, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları olan ilkokullar arası mendil kapmaca, ortaokullar arası tombik, liseler arası kız ve erkek kategorilerinde halat çekme, kiriştek (topaç) çevirme, sek sek (çizgi), tahta araba, çember çevirme ve üç kategoride satranç oynama yarışmalarında çocuklar kıyasıya mücadele etti. Dereceye girenlere hediyeleri verildi. Ayrıca yapılan çekilişler sonucu Şehit Yasemin Tekin Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencisi Esma Akbulut’a bisiklet hediye edildi.

Osmaniye Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen festivalde İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda çocuk ve aileleri yer aldı.

Bu Haberi Paylaşın