Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

OBAM, Toplumsal Farkındalığı Aşılıyor

10.02.2017

Osmangazi Belediyesi Engelliler Bakım Merkezi (OBAM), engelli çocukları hayata kazandırmak, becerilerini arttırmak ve sosyalleştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İşini sevgiyle yapan ve uzman ekibiyle birlikte haftanın çeşitli günlerinde 3’er saatlik eğitimlerle yaklaşık 70 engelli çocuğu ağırlayan OBAM, sanattan spora, kültürel aktivitelerden pek çok eğlence etkinliğine kadar, engelli çocukları topluma kazandırmaya çalışıyor. Her sabah servisle evlerinden alınan engelli çocuklar, aynı zamanda Osmangazi Belediyesi’nin de çeşitli etkinliklerine dedahil ediliyor.

MOTOR BECERİ İÇİN EL SANATLARI

Osmangazi Engelliler Bakım Merkezi (OBAM)’ın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Sosyolog Hatice Tan, engelli çocukların kas kontrollerine katkı sağlamak ve motor becerilerini geliştirmek adına boyama, takı tasarım gibi el beceri faaliyetlerine ilişkin çalışmalar yaptıklarını söyledi. Tan, “Engelli çocuklarımızın özgüvenlerini pekiştirmek amacıyla çalıştığımız merkezimizin günlük etkinlikleri arasında; sabah sporu,okuma hocası eşliğinde okuma etkinliği,günlüknöbetçilerin yemekdağıtımı,dart,jenga,bowling,puzzle, voleybol,basketbol, istop gibi oyunlar,mısır patlatarak film izleme,müzik eşliğinde dans ve benzeri etkinlikleri düzenliyoruz” diye konuştu.

TOPLUMSAL FARKINDALIK ŞART

Engelli ailelerinin bir gün de olsa omuzlarındaki sorumluluğu aldıklarının altını çizen Tan, engelli çocukların yanı sıra ailelerinin de psikolojik destek almalarının önemini vurguladı. Gerek önleyici hizmet alanında, gerekse topluma kazandırılması ve eşit erişimin sağlanması alanlarındatoplumsal farkındalığın arttırılması amaçlı çalışmalar ve seminerler düzenlediklerini belirten Tan, “At terapi projemiz kapsamında engelli çocuklarımız haftada bir gün doğal yaşam merkezimizde atlara biniyor. Engelsiz bahçe projemiz kapsamında çeşitli ürünler yetiştiriyorlar. Yetiştirdikleri ürünleri de engelsiz şefler projesi kapsamında düzenlediğimiz çeşitli mutfak etkinlikleriyle tatlılar, börekler ve turşulara dönüştürüyorlar. Engelsiz koro projemiz kapsamında yıl boyu hocalar eşliğinde müzik çalışmaları yapıyoruz. Hatta bu koromuz, bazı etkinliklerde sahne alıyor.Oryantiring sporu dalında da,engellilere eğitimler verilmekte ve bu alanda da sporcular yetiştiriliyor” dedi.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bu Haberi Paylaşın