Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Obezite En Önemli Sağlık Sorunlarındandır

21.12.2012


– BURSA KENT KONSEYİ SAĞLIK ÇALIŞMA GRUBU, BUSMEK ÇALIŞANLARINI VE KURSİYERLERİNİ, OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ.
Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu ve Rentıp Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Tunç Karesioğlu, obezitenin, insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddi risk oluşturacak düzeyde artması sonucu ortaya çıktığını söyledi.
Bursa Kent Konseyi ofislerinde düzenlenen toplantıya BUSMEK kursiyerleri yoğun ilgi gösterdi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Dr. Tunç Karesioğlu, obezite ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgiler verdi. Obezitenin günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığının altını çizen Karesioğlu, hastalığın genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasından oluştuğunu söyledi. Karesioğlu, “Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18´i, kadınlarda ise yüzde 20-25´ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30´un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır” diye konuştu.
Karesioğlu, günümüz teknolojisindeki gelişmelerin, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlandırdığını anlattı.

Bu Haberi Paylaşın