Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Odunpazarı Belediyesi Karbon Salınım Haritası Hazırlıyor

28.03.2017

Çevreci çalışmaları ile dikkat çeken Odunpazarı Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak Karbon Salınım Miktarının Haritalanması hazırlamaya başladı.

Sanayileşmenin ve nüfus artışının hızla artmasıyla birlikte hava kirliliği artık insan yaşamını tehdit eder boyuta ulaştı. Bu kirliliğin yaratacağı tehlikeyi fark eden ülkeler, Kyoto Protokolü çerçevesinde öncelikle hava kirliliğini belli bir sınırın altında tutmanın yollarını aramaya başladı. Şehirler ise bu hava kirliliğinden etkilenen yerlerin en başında geliyor. Şehirlerde yaşayanlara yaşadıkları yeri uygun hale getirmekte de başrol belediyelere düşüyor.

1997 yılında imzalanan bu protokol 2005 yılında yürürlüğe girdi. Türkiye’nin de imzaladığı protokole göre 2020 yılına kadar Türkiye, Karbon salınımını en az % 20 azaltmayı öngördü. İmzalanan protokol gereği ise Türkiye bu kurala uymak zorunda. Çevreye ve insana karşı sorumluluklarını farkında olan Odunpazarı Belediyesi de bu konuda çalışmalara başladı.

Türkiye’de bir ilki başlatan Odunpazarı Belediyesi ise Karbon Salınım Miktarının Haritalanması çalışmalarına başladı. Karbon salınımını kontrol etmek, belli bir değerin altında tutmayı hedefleyen Odunpazarı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi’nde bu konuda yüksek lisans yapan Creck Svonsky Revenge Dassi Tsopmo’nun araştırmalarına destek veriyor.

Bu çalışma ile Odunpazarı Belediyesi; uydu verileri ve yer gerçekleri kullanarak Odunpazarı Belediyesi sınırları içinde bulunan mahallelerin Karbon Salınım haritası oluşturacak.

Çalışmalara başlanırken, yetkililer çalışmaların Haziran ayı sonunda tamamlanacağını söyledi.

HARİTALAMA İŞİ NASIL KULLANILIR?

Elde edilen verilen Haritalama işi Odunpazarı Belediyesinin Hareket Planının temelini oluşturacak. Yapılan haritalama çalışması sonucunda mahalle mahalle karbon salınım miktarları tespit edilebilinecek. Yapılacak olan karbon salınımının azaltılması çalışmalarında ise haritalama işleminin kesin olarak yapılması gerekiyor. Her mahallenin karbon düzeyi belirlendiğinde, imar işlerinden ruhsat işlerine, fen işlerinden park bahçe yapım işlerine kadar belediyenin bütün birimleri bu haritalar üzerinden çalışmalarını yürütülecek.

Bu yöntem kullanılarak her yıl belediye sınırları içinde bulunan mahallelerde çalışmalar sürdürülecek karbon değerlerinin azaltılması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

Sınırları içindeki mahallelerde insan sağlığını öncelik olarak kabul eden Odunpazarı Belediyesi böylelikle Akıllı Belediyecilik çalışmalarında ilk şartı yerine getirmiş olacaktır.

Bu Haberi Paylaşın