Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ordu’da çevre eğitimleri devam ediyor

07.01.2015

ordu-cevre egitimi

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Eğitim Ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Ekip son olarak Perşembe ilçesinde, “Atıklar ve Geri Dönüşüm” ile “Vektörler ve Sokak Hayvanları” konularında katılımcılara eğitim verdi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Selahittin AYDIN’ın da konuşmacı olarak yer aldığı eğitim seminerleri Perşembe Atatürk İlköğretim öğrencilerine, Meclis Üyelerine, Mahalle Muhtarlarına, Din Görevlilerine, Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı işletme sahiplerine ve Engelli Dernekleri Üyelerine verildi. Eğitim seminerinde; Çevrenin herkese emanet olduğu ve bu emanete sahip çıkılarak gelecek nesillere en iyi şekilde devredilmesi gerektiği vurgulandı.

Daire Başkanı Selahattin Aydın yaptığı açıklamada, ambalaj atıkları ve atık yağların doğaya zararları, pillerin kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar, atık pillerin çevreye zararları ve su tasarrufu konusunda alınacak önlemler konusunda katılımcılara bilgiler verirken, geri dönüşümün doğaya ve ülke ekonomisine katkılarına da vurgu yaptı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Selahittin AYDIN konuşmasında şunları söyledi;

AYDIN; “ÇEVRE SORUNLARI KAYNAĞINDA ORTAYA ÇIKMADAN ÖNLENMELİDİR”
“Küresel iklim değişiklikleri, insanların yaşam biçimleri, sahip oldukları değer yargıları ve tutumlar çevre sorunlarının temelini oluşturmaktadır. Nüfus artışı ile birlikte gelişen plansız kentleşme ve sanayileşme; giderek boyutları büyüyen hava, su, toprak, gürültü kirliliği, erozyon ve çölleşme gibi çok sayıda çevre sorununa yol açmaktadır.

Çevre kirliliği gün geçtikçe istenmedik boyutlara ulaşmış, insan sağlığına zararlı hale gelmiş ve doğal dengeyi hissedilir derecede bozmuş durumdadır. Bu durum çevrenin ulusal düzeyde olduğu kadar, uluslararası düzeyde de yeni yaklaşımlarla ele alınması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, çevre sorunları kaynağında ortaya çıkmadan önlenmelidir.

Günümüz insanının doğaya bakış açısını değiştirecek, değerlerini ve tutumlarını biçimlendirecek, belli başlı sorunlar karşısında da kişide mücadele bilincini uyandıracak ve çözüme ulaştıracak bir eğitim çalışması büyük önem taşımaktadır. Çevre eğitiminin temeli doğayı ve doğal kaynakları korumaya yöneliktir. Çevre eğitimi bilgi vermenin yanında, bireylere olumlu, kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak ve sorunların çözümüne aktif katılımının sağlanması planlanmaktadır.”

Eğitimin sonunda katılımcılara geri dönüşüm temalı ürünler hediye edilerek, eğitim faaliyetlerinin tüm ilçelerde rutin olarak devam edeceği belirtildi.

Bu Haberi Paylaşın