Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ordu’da geri dönüşüm sürüyor

28.02.2014

orte-1Ordu Kaynakta Ayrıştırma Projesi (ORKAP) geri dönüşüm konusundaki çalışmalarına devam ediyor.

Daha önce yapılan eğitim çalışmalarından sonra çocukların ve ailelerinin konuya gösterdikleri duyarlılık sonrasında önemli bir mesafe alınan geri dönüşüm konusunda Ordu Belediyesi ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

ORKAP ’la birlikte ambalaj atıklarının geri dönüşümü sağlanıyor. Çalışmalarla birlikte geri dönüşümü yapılabilen atık malzemelerin çevreye zararlarının önüne geçilmişken, aynı zamanda ekonomiye katkı sağlanıyor. Ordu Belediyesinin hizmetini yürüttüğü Katı Atık Ayrıştırma Tesisi ise bu projenin omurgasını oluşturuyor. Bu tesiste kaynağında ayrıştırılmış ambalaj atıkları kağıt, metal, plastik ve cam gibi sınıflandırılarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Böylelikle ekonomiye tekrar kazandırılan atıklar insanların kullanımına sunuluyor. Toplanan tüm geri dönüşümü olan malzemeler sayesinde doğaya da zarar verilmemiş oluyor. Yetkililer yaptıkları açıklamalarda verdikleri örneklerle geri dönüşümün ne denli hayati bir önem taşıdığına vurgu yapıyor. Örneğin; geri dönüşümle elde edilen 1 ton atık kâğıdın geri dönüşümü sağlandığında 17 ağacın kesilmesi önleniyor.

Ordu Belediyesinin yürüttüğü bu proje vatandaşlardan büyük destek görüyor. Doğanın korunması haricinde hiçbir beklentisi olmayan duyarlı Ordulular yürütülen projeye her geçen gün verdiği desteği artırıyor. Ordu Belediyesinin bölgelerde yerleştirdiği ayrıştırma konteynırlarını kullanan Ordulular projeye de büyük destek veriyor.

Vatandaşlardan gelen telefonları da değerlendiren ORKAP ekipleri, günde yaklaşık 4 ton ayrıştırılabilecek katı atık topluyor.

ORKAP (Ordu Kaynakta Ayrıştırma Projesi) kapsamında yıllara göre toplanan atık miktarı şöyle;

 

2009 yılı :565,82 ton

 

2010 yılı :711 ton

 

2011 yılı :923 ton

 

2012 yılı :925 ton

 

2013 yılı :958.320 ton

 

2014 yılı :94.240 ton

Bu Haberi Paylaşın