Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ortahisar, Atık Yağları Topluyor

06.12.2016

‘Temiz çevre ve sağlıklı yaşam’ sloganıyla hareket eden Ortahisar Belediyesi, çevre temizliği ilgili projelerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce eczanelere, muhtarlıklara ve alışveriş merkezlerine atık pil kutusu yerleştiren Ortahisar Belediyesi şimdi de aynı uygulamayı atık yağları toplamak için yapıyor. İlçede bulunan muhtarlıklara, alışveriş merkezlerine, atık yağ üreten işyerlerine ve büyük sitelere atık yağ kutuları yerleştiren Ortahisar Belediyesi, buralarda toplanan atık yağları yetkili firmalara veriyor. Geri dönüştürülen atık yağlar biodizel üretiminde ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Çevre temizliğini sağlamak için bugüne kadar birçok kampanya ve yarışma düzenlediklerini belirten Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, “Hep beraber yaşadığımız ilçemizin toprağını, havasını ve suyunu kirletmemek ve her yönüyle ilçemizi daha temiz bir hale getirmek için bütün vatandaşlarımıza görev ve sorumluluklar düşüyor. Belediye vatandaş işbirliğiyle ilçemizi daha temiz ve daha sağlıklı hale  nasıl getirebiliriz, bunun uğraşısı içindeyiz. Vatandaşlarımızın, bu işe katılmasını, bu işi sahiplenmesini çok önemsiyoruz. Çünkü çevre temizliği, salt belediyeleri değil bütün vatandaşlarımızı ve herkesi ilgilendiren bir konu. O nedenle herkes genç-yaşlı, çoluk-çocuk demeden bu işi sahiplenmeli. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Bugüne kadar da yaptığımız bütün yarışma ve kampanyalara sağolsunlar; vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdiler. Bu bizi son derece mutlu ediyor. Çevre temizliğini, ancak vatandaş belediye işbirliğini sağlayarak tam bir başarı elde edebiliriz. Bunu da şimdiye kadar gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

ATIK YAĞLAR ÇEVREYİ KİRLETMEYECEK

Lavabolara ve çöplere dökülen atık yağların göllere, denizlere ve içme sularına karışarak bunları kirlettiğini dikkat çeken Başkan Genç, 1 lt atık yağın, 1 milyon lt içme suyunu kirlettiği örneğini vererek sözlerini şöyle sürdürdü: “Yağlar çöpe döküldüklerinde, toprağa daha sonra da yer altı sularına karışıyor. O nedenle vatandaşlarımız atık yağlarını ne çöpe atmalı ne de lavaboya dökmemeli. Bunları bir kapta biriktirip bizim verdiğimiz atık yağ kutularına atmalı. 1 lt atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Bu da insanların olduğu gibi diğer canlıların da hayatını da tehlikeye atarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalar atık su kirliliğinin % 25’ini kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağların oluşturduğunu ortaya koymuştur. Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar, denizlere, göllere ve akarsulara karışarak suyu oksijensiz bırakıp deniz canlılarının da yaşamını tehdit ediyor. İnşallah yapmış olduğumuz bu çalışmalar bunu ortadan kaldırıp; çevremizi çok daha temiz ve sağlıklı hale getirecektir. Ben bir kez daha vatandaşlarımızın bu işi sahiplenmesini istiyorum ve duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.”

Bu Haberi Paylaşın