Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmancı (Kandiber) Kale Projesi İçin Koruma Kurulu’ndan İnceleme

12.07.2013

Anıtlar Kurulu tarafından projesi onaylanan Osmancık (Kandiber) Kalesi’nde gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı’ndan gelen heyet incelemelerde bulundu.

Anıtlar Kurulu tarafından projesi onaylanan Osmancık (Kandiber) Kalesi’nde gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı’ndan gelen heyet incelemelerde bulundu.

Osmancık Belediyesi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı tarihi Osmancık (Kandiber) Kalesi’nin restorasyon projesinin Anıtlar Kurulu’ndan onaylanmasının gerçekleştirilecek olan ihale ile Kale’nin surlarının sağlamlaştırılması, çıkışın kolaylaştırılması, seyir terası ve kafeteryaların yapılacağının belirten Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, Osmancık Kalesi’nin yeni çekim ve turizm merkezi olacağını belirtti. Proje için geçtiğimiz hafta Ankara’dan gelen Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Mustafa Kaymak ve beraberindeki heyet proje üzerinde incelemelerde bulundu.

Koruma Kurulu Başkanlığı üyelerine proje hakkında bilgiler veren Başkan Yazıcı, 7 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Osmancık Kalesi’nin gerçekleştirilecek olan proje ile ilçenin çehresini değiştireceğini ifade etti. Başkan Yazıcı, “Restorasyon projesi kapsamında çıkışın kolaylaştırılması, surların sağlamlaştırılması, seyir terası, iki kafeterya yapılması ve en önemlisi de aydınlatma çalışmaları hayata geçirilecek. Yapılacak bu çalışmalar tarihi dokuya zarar vermeden gerçekleştirilecek” dedi.
Kale projesi için ilgili belediye tarafından kaynak bulunduğu oranda parça parça çalışmalar yapılacağını kaydeden Başkan Yazıcı, yaklaşık olarak 2-2,5 milyon TL’ye mal edilecek olan restorasyon projesinde önem verdikleri noktanın aydınlatma ve surların sağlamlaştırılması olduğuna dikkat çekti. Yeni bir sur yapımından daha çok var olanın muhafazasını önemsediklerini kaydeden Başkan Yazıcı, tarihi dokuya zarar vermeden çalışmaların gerçekleştirileceğini dile getirdi. Başkan Yazıcı çalışmaların kısa süre içerisinde başlatılacağını bildirdi.

Kale projesini inceleyen ve yapılacak çalışmaları değerlendiren Koruma Kurulu üyeleri, Osmancık Kalesi’nin yeniden turizme kazandırılmasında her türlü desteği sağlayacaklarını belirttiler. Başkan Yazıcı ise, gerek Kale Restorasyon projesi çalışmalarında ve gerekse Osmancık ile ilgili konularda koruma kurulu üyelerinin büyük bir hassasiyet gösterdiklerini ifade ederek kendilerine teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Bu Haberi Paylaşın