Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’de Engeller Bir Bir Kalkıyor

21.12.2012

Zihinsel Engellilerin Havuz Keyfi

Osmangazi Belediyesi Spor Kulübünün 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde başlattığı, engelli vatandaşları havuzlarla, suyla buluşturan etkinlikleri devam ediyor. Son olarak Karaman Kapalı Yüzme Havuzunda suyla buluşan zihinsel engelli vatandaşlar, yüzme hocası ve antrenörler eşliğinde hayatlarında ilk kez bir havuzda yüzmenin mutluluğunu yaşadı.

Beşevler İbn-i Sina Bakım Evi’nde tedavi gören 19 yaş ve üzeri zihinsel engelli vatandaşlar, hayatlarında ilk kez bir havuzda yüzmenin heyecanı yaşadı. 14 kişilik zihinsel engelli vatandaştan oluşan grup, Osmangazi Belediye Spor Kulübü yüzme hocası ve antrenörlerin nezaretinde, Karaman mahallesindeki Kapalı Yüzme Havuzunda suya girip, ilk kez kulaç atma deneyimi yaşadı. Kendilerine refakat eden hocalar eşliğinde, havuzda kulaç atmayı deneyen zihinsel engelli vatandaşlardan Aykut Gümüş, Beşevler İbni Sina Bakım evinde yatılı olarak kalıp tedavi gördüğünü söyledi. Gümüş; “Daha önce havuza hiç girmedim. İlk kez bir havuza giriyorum. Çok güzel bir duygu. Yüzmeyi de en kısa sürede öğreneceğim” dedi.

İlk kez girdiği havuzda yaşadığı mutluluk ve heyecanı yüzünden okunan Engin Boztepe, havuzda arkadaşlarının ve hocalarının mutluluk kaynağı oldu. Sporu çok sevdiğini ancak, yüzme konusunda daha önce böyle bir deneyim yaşamadığını belirten Boztepe, “Ben bakım merkezinde yatılı olarak kalıp tedavi görüyorum. Bizleri, havuza götürüp yüzme öğreteceklerini söylediklerinde çok heyecanlandım. Daha önce böyle bir deneyimim olmadı. Gerçekten de çok keyifliymiş. Ben spor yapmayı seviyorum. Bence, sporsuz hayat, ağaçsız ormana benzer. Bizlerle yakından ilgilenen hocalarımıza, her türlü desteği veren Osmangazi Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

Osmangazi Belediyesi Spor Kulübü tarafından, hayatında hiç havuza girmemiş olan engelli vatandaşlarla ilgili 3 Aralık’ta başlatılan yüzme etkinliğinin çok beğenildiğini, bu yönde kendilerine bir çok talep geldiğini ifade eden yetkililer, “Bu projemiz çok beğenildi. Bizde Osmangaze Belediyesi Spor Kulübü olarak, Bursa genelindeki engelli vatandaşlarımızı suyla buluşturmayı planladık. Bütün kış boyunca bu programımız devam edecek. Sadece ruhsal engelliler için değil, bedensel, zihinsel ve görme engelliler için de, ayrı ayrı günlerde ve saatlerde farklı merkezlerde yüzme etkinliklerimiz devam edecek. Tüm Bursa’yı kapsayan bir projedir. Bu projemiz ile, engelli vatandaşlarımızın mutluluğuna odaklanıyoruz” dediler.

Bu Haberi Paylaşın