Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’de Kentsel Dönüşüm Başladı

01.02.2013

Osmangazi Kentsel Dönüşümde Bursalı Müteahhitlerle El Ele

Türkiye’nin konuştuğu konuların başında gelen ve son günlerin en moda söylemi olan Kentsel Dönüşüm konusunda başarılı bir çalışma yürüten Osmangazi Belediyesi, ilk örnek uygulamayı ‘Osmangazi Evleri’ ile başlattı.

Her fırsatta, ilçedeki kentsel dönüşümün devlet eliyle değil, özel sektör aracılığı ile yapılacağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sırameşeler Mahallesi’nde özel bir firma tarafından başlatılan ve kentsel dönüşüme örnek teşkil edecek olan ‘Osmangazi Evleri” projesinin temeline ilk harcı attı. Firma yetkilileri ve vatandaşların da katıldığı temel atma töreninde konuşan Başkan Mustafa Dündar, bugüne kadar yürütülen çalışmalar sonucunda ilçedeki 48 bin yapı ve 116 bin bağımsız konutun elden geçirilerek risk analizlerinin yapıldığını söyledi.

Kentsel Dönüşüm konusunda vatandaşların farklı beklentileri olduğunu, bazı çevrelerde belediye tarafından konutlarının alınarak yerine yenilerinin yapılacağı şeklinde düşünce oluştuğunu belirten Başkan Dündar, “Bu gün geldiğimiz noktada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Osmangazi’de devlet eliyle bir dönüşüm olmayacak. Bizler TOKİ’nin gelip ilçemizde konut yapmasını istemiyoruz. Osmangazi’de yaşanacak dönüşümün, yerel firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz” dedi.
Çalışmalarını da bu düşünce çerçevesinde şekillendirdiklerini belirten Başkan Dündar, “Geçtiğimiz hafta, Bursa’daki müteahhit firma sahibi ve temsilcileri ile birlikte toplantılar yaptık. Onlara, belediye olarak yürüttüğümüz Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmalarımız hakkında bilgi verdik, ilçemizin risk analizini kendileri ile paylaştık. Birebir görüşmeler yapıp projelerimizi aktardık. Kentsel Dönüşüm zor bir süreç. Osmangazi Belediyesi olarak en iyi uygulama yapan belediyeyiz. Türkiye’de ilk defa master plan çalışması yapan belediyeyiz” dedi.

Özel bir firma tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Master Plan Çalışmalarının tamamlandığını, kentin risk haritasının çıkartıldığını ifade eden Mustafa Dündar, yürütülen çalışmalar sonunda ilçede dönüşüm yapılacak alanları 4 ana gruba ayırdıklarını belirtti. Başkan Dündar, “Planlı alanlarda plansız yapılaşmanın olduğu demiryolu altı gibi bölgeler A grubu, Altıparmak, Çırpan gibi planlı yapılaşmanın olduğu bölgeler B grubu, sit alanları dağ yamaçlarını kapsayan bölgeler C grubu, bir de sanayi ve konutların içi içe geçtiği D grubu belirlediğimiz Küçükbalıklı gibi bölgeler var” diye konuştu. “Osmangazi’yi dönüştürmek demek, Bursa’yı dönüştürmek demek” diyen Başkan Dündar, “Bu dönüşüm sürecinde dikkat ettiğimiz konuların başında da, Bursa’nın tarihi dokusunu, ekolojik yapısını, kısaca ruhunu koruyarak, yepyeni bir şehri ortaya çıkartmak. Bunu yaparken, önceliğimiz vatandaşlarımız. Belediye olarak vatandaşımızın mağdur edilmesini istemiyoruz, çalışmalardan rant elde edilmesine de karşıyız” dedi.

Sırameşeler Mahallesi’nde toplam 11 bin 500 metrekarelik bir alanda hayata geçirilen ‘Osmangazi Evleri’ projesinin sahibi Osman Koşak, projenin bölgede özel sektör eliyle başlatılmış, kentsel dönüşüme örnek teşkil edecek ilk proje olduğunu söyledi. Proje hakkında teknik bilgi aktaran Mimar Aylin Uyar da ‘Osmangazi Evleri’ ismini verdikleri konut projesinin toplam 150 daire ve 2 bin metrekare ticari alana sahip olduğunu, mevcut alanın yüzde 50’sinin sosyal donatı ve yeşil alan olarak ayrılmış örnek bir proje hayata geçirdiklerini belirtti. Mimar Aylin Uyar, “Projemiz, tarihi Osmangazi evlerinin ruhunu yansıtsın istedik. Günlük hatlar yerine, farklı bir mimari çalışma sergileyip, tarihimizi yansıtsın istedik” dedi.

Konuşmaların ardından, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, inşaat firması yetkilileri ve törene katılan vatandaşlarla birlikte, Osmangazi’deki Kentsel Dönüşüm projesine örnek teşkil edecek projenin ilk harcını attı.

Osmangazi Belediyesi Basın
Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bu Haberi Paylaşın