Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’de Ücretsiz Kanser Taraması

23.09.2016

Kanserle mücadelede erken teşhis ve tedavinin önemi doğrultusunda, Osmangazi Toplum Sağlığı Merkezi ile birlikte hareket eden belediyemiz, yılın ilk 8 ayında 3 bin 163 vatandaşı kontrol için Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) ücretsiz olarak taşıdı.

Geliştirdiği sosyal ve kültürel projelerle farkındalık yaratan belediyemizin, Osmangazi Halk Sağlığı Merkezi ile birlikte 6 yıldır yürüttüğü kanserle mücadele programı kesintisiz şekilde sürüyor. Kanserle mücadelede en etkin yöntemin erken teşhis ve sonrasında uygun tedavinin olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, “Toplum sağlığının korunması son derece önemli. Osmangazi Belediyesi olarak, Halk Sağlığı Merkezimizle birlikte 6 yıldır yürüttüğümüz ortak çalışma ile, vatandaşlarımızı ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne taşıyarak, onların göğüs, rahim ağzı ve kolorekral kanser taraması, mamografi çekimi, smear ve HPV testlerini periyodik şekilde yaptırmalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

Son yıllarda çağın hastalığı olarak kabul edilen kanserle mücadelede, toplumsal bilincin büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Ne yazık ki toplumsal bilinç fazla oluşmuş değil. Osmangazi Halk Sağlığı Merkezimizle birlikte yürüttüğümüz çalışma kapsamında, vatandaşlarımızın aile hekimleri ve aile sağlığı merkezlerimiz aracılığı ile haftanın 5 günü düzenli şekilde KETEM’e ücretsiz bir şekilde ulaşımında destek sağlıyoruz. 30 – 65 yaş arası kadınlar rahim ağzı kanseri, 46 – 69 yaş arası kadınlar meme kanseri, 50 – 70 arası kadın ve erkekler de kolerektal kanser taramalarını ücretsiz bir şekilde yaptırabilirler” diye konuştu.

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi aracılığı ile yapılan kanser taramasının bir koruyucu sağlık hizmeti olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, “Amaç, hastalığı erken teşhis ederek tedavi sürecini kısaltmak, maliyeti düşürmek. Bu sayede vatandaşlarımızın yaşam süresini ve kalitesini artırmak. Özellikle kadınlarımızın, 2 yılda bir mutlaka kontrollerini yaptırmalarını öneriyorum. 6 yıldır yürüttüğümüz çalışma ile ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 80’i, kanser taramasından geçerek sağlıkları hakkında bilgi sahibi oldu” dedi.

Bu Haberi Paylaşın