Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’den Çevre Bilinci Oluşturan Proje

21.05.2017

Osmangazi Belediyesi, hem öğrencilere temiz çevre bilinci kazandırmak hem de öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla mahallelerin temizlenmesini sağlamak adına ‘Çevremi Seviyorum Mahallemi Temizliyorum’ projesi başlattı.

Çevre konusunda yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Osmangazi Belediyesi, “Daha Temiz ve Yaşanabilir Bir Osmangazi” için yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. ‘Çevremi Seviyorum Mahallemi Temizliyorum’ adı verilen proje kapsamında, öğrenciler ve vatandaşlar ele ele vererek, mahallelerinde temizlik seferberliği başlatacak. Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu, projeye destek veren ilk okul olurken, okul bahçesinde düzenlenen tören ile projenin startı verildi. Projenin başlangıç törenine, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Şahin, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Çiçek, Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu Müdürü Mehmet Yılmaz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Şahin, temiz çevre bilinci kazandırmak adına yürüttükleri projeleri kesintisiz sürdürdüklerini belirterek, “Atıkların kontrollü ve sağlıklı bir sistemle toplanması için üreticilerle, tüketicilerle, okullarla, kamu kurum kuruluşlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla bugüne kadar 589 okulda, 156 bin 623 öğrenci ve 950 bin 536 vatandaşımıza ulaştık. Özellikte e-atıkta öncü bir belediye olarak 203 toplama noktası oluşturduk ve 87 bin 540 kg elektronik atık toplayarak bu atıklar için özel atık depoları oluşturduk. 2016 yılında 288 bin 267 ton evsel atık topladık. Kaba atıkların, ambalaj atıkları, pil ve bitkisel yağların toplanması için muhtarlıklarla, öğrencilerle, sivil toplum kuruluşları ile birçok çalışma yürütüyoruz. 2016 yılında hayata geçirdiğimiz giysi atıklarının toplanması projesi giysi kumbarası ile 83 bin 218 kilogram ihtiyaç fazlası giysi topladık. Bu giysilerden kullanılabilir olanlar ve Sevgi Mağazası aracılığı ile vatandaşlara ulaşan giysi miktarı ise bin 903 kilogram oldu” dedi.

Çevre temizliği için her yıl 100 bin kilometre alanı süpürdüklerini ifade eden Şahin, “Mevkici temizlikçilerimiz ile birlikte bu miktar 110 bin kilometre oluyor. Bugün de 2017 hedeflerimiz arasında yer alan ‘Mahallemizi Temizliyoruz’ projemizi Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu ile başlatıyoruz. Proje kapsamında okulumuz ve mahalledeki hemşehrilerimizin desteği ile mahallemizde bir temizlik seferberliği başlatıp el birliği ile mahallemizi temizleyeceğiz. Bu çalışmamızı diğer mahallelerimize de yaygınlaştırarak sürdüreceğiz. Temizlik tek başına belediye tarafından yürütülecek bir çalışma değildir. Belediye ve vatandaşlarımızın ortak çalışması ile temiz çevre oluşturmak mümkündür. Bizler de temizliğin çocukluktan itibaren başlatılması gereken bir faaliyet olduğu bilinci ile tüm çevre projelerimize çocuklarımızı ve okullarımızı dahil ediyoruz. Bugün de Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu ile başlattığımız çalışmanın tüm okula yayılması ve örnek olması temennisi ile mahallemize hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu Müdürü Mehmet Yılmaz da, ‘Çevremi Seviyorum Mahallemi Temizliyorum’ projesine destek olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirerek, Osmangazi Belediyesi’ne böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkürlerini sundu. Okul Müdürü Mehmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Yunus Şahin’e de plaket ve çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Törenin ardından Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu öğrencileri, okul bahçesini ve okul etrafını temizleyip, okul duvarlarını boyarken, Başkan Yardımcısı Yunus Şahin de çocuklara yardım etti.

Osmangazi Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bu Haberi Paylaşın