Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’nin en büyük otoparkının temeli atıldı

21.02.2014

fg_004Bursa’nın trafik sorununa kalıcı çözümler üretmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Osmangazi Belediyesi, yepyeni bir otoparkın daha temelini attı. Şehrin en işlek bölgelerinden Altıparmak’a inşa edilecek olan 347 araç kapasiteli Aktarhüssam Katlı Otoparkı, tamamlandığında ilçenin en büyük kapasiteli otoparkı olacak.

Dev otopark projelerini birbiri ardına hayata geçiren Osmangazi Belediyesi, trafiğin en yoğun yaşandığı bölgelerin başında gelen Altıparmak’ta nefes aldıracak 11 bin 551 metrekarelik, 2 katı yeraltında olmak üzere toplam 8 katlı ve 347 araç kapasiteli Aktarhüssüm Katlı Otoparkı’nın temelini attı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Ak Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini, belediye başkan yardımcıları, Aktarhüssam Mahallesi muhtarı Mustafa Alat ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’nin 4’üncü büyük ilçesi olan Osmangazi’nin adeta kanayan yarası haline gelen trafik sorununa merhem olabilmek adına otopark projelerini ardı adına hayata geçirdiklerini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimize yeni mimari anlayış getirecek, tarihi dokuyu destekleyecek birçok proje üzerinde çalıştık. Yaptığımız otoparklar ve yaşam alanları ve sosyal tesisleri bu şekilde projelendirdik. Tüm bu çalışmaları yaparken işlevsel, kullanışlı en çok da Osmangazi’ye nefes aldıran çalışmalar olmasına özen gösterdik. Bu çalışmalar sonunda söz verdiğimiz Aktarhüssam Katlı Otoparkımızın temelini atıyoruz. Otoparkımız inşallah 8 ay içerisinde mahallemizin hizmetinde olacak” dedi.

50 yıldır yoğun göç ve çarpık yapılaşma nedeni ile sıkışık ve sosyal alanı yetersiz olan Osmangazi’de park alanı, otopark alanı, meydan alan oluşturmanın kolay olmadığını kaydeden Dündar, “Göç ve çarpık yapılaşma nedeni ile sıkışık ve sosyal alanı yetersiz olan ilçemize nefes aldırmak için 5 yılda188 bin 515 metrekare alan kamulaştırdık. Bu kamulaştırmalar için de 215 milyon TL kaynak kullandık. 68 çıkmaz sokağı açarak mahallelerimizi rahatlattık. 150 park ve meydan ile Osmangazi’nin çehresini değiştirdik. 145 tarihi esere yeniden hayat verdik. 7 kapalı pazar alanı ve yaşam merkezi projeleri ile alışverişe konfor getirdik” diye konuştu.

“5 yılda 5 otopark projesini büyüterek 10 yılda 10 otoparka çıkardık”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, göreve geldiklerinde hedefledikleri 5 yılda 5 otopark projesini büyüterek 5 yılda 10 otoparka çıkarttıklarını dile getirdi. Yaptıkları otoparklar ile Osmangazi Belediyesi’nin bugüne kadar yaptığı otopark kapasitesini yüzde yüz arttırdıklarını kaydeden Dündar, sözlerine şöyle devam etti: Osmangazi’nin mevcut otopark alanına ise 1200 araçlık destek sağladık. Bugün de Osmangazi’nin en büyük otopark projesi olan Aktarhüssam Katlı Otoparkı’nın temelini atıyoruz. Toplam 347 araç kapasitesiyle Osmangazi Belediyesi’nin en büyük kapasiteye sahip otopark projesi olan Aktarhüssam Katlı Otoparkı, 11 bin 551 metrekare inşaat alanı üzerine kurulacak. 6 katlı otopark binası ile 2 katlı yer altı otoparkından oluşan Aktarhüssam Katlı Otoparkı için biz 4 yıldır çalışıyoruz. Bölgede önemli kamulaştırmalar yaptık. Otoparkımızın kurulduğu alan üzerinde 927 metrekare alan kamulaştırdık. 2 bina ve 11 bağımsız daireden oluşan 1 apartmanı kamulaştırdık. Bu kamulaştırmalar için 2 milyon 563 bin TL kamulaştırma bedeli ödedik. Bu çalışmalar sonunda söz verdiğimiz Aktarhüssam Katlı Otoparkımızın temelini atıyoruz. Otoparkımız inşallah 8 ay içerisinde mahallemizin hizmetinde olacak. Kamulaştırmalar ile birlikte 6 milyon 800 bin TL kaynak kullanacağımız otoparkımız mahallemize hayırlı olsun.”

Aktarhüssam Mahallesi Muhtarı Mustafa Alat da Aktarhüssam katlı otopark projesinin Altırparmak’ta ki trafik yoğunluğuna çare olacağını belirterek yaptığı hizmetlerden dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkürlerini sundu.

Bu Haberi Paylaşın