Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmaniye’de Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi Kuruluyor

25.06.2015

osmaniye-tıbbı_atık

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisisinin Temeli Atıldı
Osmaniye’de Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin temeli sade bir törenle atıldı. Osmaniye Katı Atık Bertaraf ve Altyapı Hizmetleri Mahalli İdareler Birliği (OKAB) bünyesinde yapımına başlanan tesis yap-işlet-devret yöntemi ile yapılacak. Tesisin temelini Birlik Başkanı ve Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara,encümen üyelerinden Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz ve Hasanbeyli Belediye Başkanı Alpaslan Koca tarafından atıldı.

Osmaniye ili sınırları içerisinde toplanacak tüm tıbbi atıkların halk sağlığına ve çevreye zarar vermeden yapılacak bu tesiste toplanacağı dile getiren Başkan Kadir Kara, bu karara imza atan tüm belediye başkanlarına teşekkür ederk şunları söyledi: “Birlik sınırları içerisinde bulunan tüm sağlık kurum ve kuruluşları, fabrika revirleri, doktor ofisleri dâhil olmak üzere birliğimiz dâhilindeki tüm tıbbi atıkların halk sağlığına ve çevreye zarar vermeden ayrı toplanması, taşınması ve sterilizasyon edilme amacı ile Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin yapımına başladık. Bu tesisimiz birliğimizin almış olduğu karar gereğince 10 yıllık süreyle yap işlet devret modeliyle yaptırılan bir tesistir. Bundan önce Osmaniye’mizde üretilen veya atık olarak üretilen tıbbi malzemeler Gaziantep’te imha edilip ve sterilizasyona tabii tutuluyordu. Bu tesisimiz yaklaşık 4 ay sonra bitecek ve işletmeye açılacak. Böylelikle Osmaniye’mize hem bir tesis kazandırmış olacağız hem de sadece Osmaniye’mize değil çevredeki illere de hizmet verecek bir tesis kazandırmış olacağız. Ben buradan emeği geçen saygıdeğer belediye başkanlarıma ve birlik üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu tesisimizin Osmaniye’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Temel atma töreninde konuşan Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, “Tabiki öncelikle birlik başkanımız Kadir Kara başkanımıza teşekkür ediyoruz. Hayırlı bir günde böyle hayırlı bir hizmetin temelini atmış bulunuyoruz. İlimize ve ilçelerimize bu tür tesislerin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”dedi.

Hasanbeyli Belediye Başkanı Alpaslan Koca ise “Osmaniye Belediye Başkanımız Kadir Kara’nın bu gayretlerinden ve bize yaptığı öncülükten dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Artık öyle sıradan bir olmadığımızın göstergesi olan katı atık tesisinin, tıbbi atık tesisinin bizim ilimizde de olması çok büyük bir güzellik ve geliştiğimizin bir göstergesidir. Memleketimize hayırlı olsun inşallah. Daha güzel şeylere layık Osmaniye’miz. Neticede hep birlikte el ele başkanlarımızla birlikte amacımıza ulaşacağız inşallah.” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından belediye başkanları tarafından Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisine ilk harçlar döküldü.

 

Bu Haberi Paylaşın