Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız

06.04.2015

mentese-otizm

Yaklaşık Bin kişinin katıldığı yürüyüş esnasında ‘Otizmin farkındayız, onların yanındayız’, ‘Otizm hastalık değil, farklılıktır’ sloganı attılar ve ellerinde dövizler taşıdılar.

2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” Muğla’da çeşitli etkinliklere sahne oldu. Muğla 1. Otizm ve spor Festivali, ‘Farkındalık Yürüyüşü’ ile başladı. Tansaş önünde toplanan kortej, sloganlar eşliğinde Kurşunlu Camii meydanına kadar yürüdü. Yaklaşık Bin kişinin katıldığı yürüyüş esnasında ‘Otizmin farkındayız, onların yanındayız’, ‘Otizm hastalık değil, farklılıktır’ sloganı attılar ve ellerinde dövizler taşıdılar.

Menteşe Belediyesi Başkanvekili Mehmet Güven, herkesin bir engelli adayı olduğunu belirterek, “Bu algıyı önce zihnimize, sonrada hayatımıza yerleştirmeliyiz. Yaşadığımız kentte engelli vatandaşlarımızın da rahatça yaşayabilmesini sağlamalıyız. Bu anlamda hepimize görev düşüyor. Bunun için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” dedi.

Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, “Bu festival kamuoyundaki algıyı değiştirmek, Otistiklerin de toplumun bir parçası olduğunu ortaya koymak için düzenlendi” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, engeli ne olursa olsun her bireyin topluma katılmasını istediklerini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirilen Otizm ve Spor festivali kapsamında çeşitli çocuk oyunları, boyama şenliği, animasyon gösterileri, mini yarışmalar ve konserler gerçekleştirildi.

“1. Otizm ve Spor Festivali” kapsamında gerçekleştirilen farkındalık yürüyüşü Kışla Parkında düzenlenen şenlikle devam etti.

 

Bu Haberi Paylaşın