Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Panorama’nın temeli Kasım’da atılıyor.

07.10.2013

 

fg_010Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’ya değer katacak projelerinden Panorama Bursa 1326 için geri sayım başladı. Başkan Mustafa Dündar, “Panorama Bursa 1326, Osmanlı İmparatorluğu’nun Beylikten Cihan Devleti’ne giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından biri olan Bursa’nın fetih anını etkileyici bir şekilde gösteren, sadece Bursa’ya değil, Türkiye’ye değer katacak örnek bir proje” dedi.

Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile örnek bir şehir olan Bursa’ya, göreve geldiği ilk günden itibaren Panoramik Müze’yi kazandırmak için çalışma başlatan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Panorama Bursa 1326 tarih müzesinin temellerinin yakında atılacağını söyledi. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, proje çalışmalarını yürüten mimar, mühendis ve sanatçılarla birlikte Almira Otelde bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Dündar, “İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlediğimiz toplantıda Panoramik müze ile ilgili çalışmalarımızın sanatsal boyutunu kamuoyu ile paylaşmıştık. O günden bugüne çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Bir yandan senaryo, uygulama ve renklendirme çalışmaları devam ederken, diğer yandan Panoramik Müzemizin mimari projelerini hazırladık. Bugünkü amaç, mimari ayrıntıları sizlerle paylaşmak. Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; her platformda geçmişine sahip çıkan bizler, bu müze ile geleceğe de önemli bir miras bırakmış olacağız” dedi.

Panorama Bursa 1326’nın, Bursa’nın çekirdeği konumundaki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin doğu kapısı olan Kamberler Parkı’na inşa edileceğini, bu sayede Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi üzerinde yer alan tarihi aksın da hareketleneceğini ifade eden Dündar, “Panorama Bursa 1326 Tarih Müzemiz bir Türkiye projesi. Sadece Osmangazi’ye, Bursa’ya değil, Türkiye’ye değer katacak örnek bir proje. Tarih şehri Bursa, hak ettiği değeri bu tür dünya standartlarında projelerle daha da arttıracak. Bizler bunun için yola çıktık ve önemli aşamalar kat ettik” diye konuştu.

Dünyanın ikinci tam Panoramik Müzesi olacak olan, Panorama Bursa 1326 müzesi ile, yaşayan tarih olan Bursa’nın sahip olduğu bu değerlerini anlatan canlı bir hafıza oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Dündar, “Projemiz, şehrimize tarihi ve kültürel açıdan büyük zenginlik kazandırırken, başta turizm olmak üzere Bursa’ya birçok noktada artılar katacak. Müzemiz adeta atar damar gibi şehrimizin tüm maddi manevi güzelliklerini besleyecek” diye konuştu.

Başkan Mustafa Dündar, dünyada bazı yapıların, bulunduğu kentin kaderini değiştirebildiğini, bunun en güzel örneklerinden birinin, İspanya’nın Bilbao şehri olduğunu belirti. Dündar, “Sıradan çöküntü bir şehir olan Bilbao’ya yapılan modern sanat müzesi ile birlikte sanayi şehri Bilbao, turist akınına uğradı ve yıllık ziyaretçi sayısı 9 milyon kişiye ulaştı. Bizler de Bursa’mıza kazandıracağımız Panorama Bursa 1326 Tarih Müzemizle, kentimizde turizm akımı başlatmayı hedefliyoruz. Müzemiz, şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerimize Osmanlı’nın kurulduğu yerde, köklü tarihine yolculuk edebilme imkanı sunacak. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun Beylikten Cihan Devleti’ne doğru giden yolculuğunu ve bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi olan Bursa’nın fetih anını etkileyici bir şekilde göstermiş olacağız. Panorama 1326 Bursa, gerek mimarisi ile gerekse konusu ile gelişen turizm potansiyelimize de önemli katkı sağlayacaktır. Müzemizle hedefimiz, yıllık olarak 150 bin ziyaretçiyi ağırlamak” diye konuştu.

Kent estetiğine yeni bir soluk getirecek

Bursa’yı dünyaya tanıtacak en önemli projelerden birisi olan Panoramik müze, tarihe, kültüre, turizme, eğitime değer katarken aynı zamanda şehir estetiğine de önemli katkılar sağlayacak. Dünyanın tam panoramik ikinci müzesi olarak tasarlanan Panorama Bursa 1326, Yeşil Bina formunda inşa edilecek. Çevresine artı değer katan Yeşil Bina formu, aynı zamanda yaşanılabilir şehirlerin oluşmasında da, örnek ve lider bina modeli olarak biliniyor. Başkan Mustafa Dündar, Panorama Bursa 1326’nın, yeni yapılacak bir yapı olmasına rağmen, bir tarihi eser titizliğiyle korunacak ve sivil mimarlık örneği olarak tescillenecek bir yapı formunda olacağını belirtti. Dündar, “Konusu, fotoğrafları ve içerisinde yer alan dönemin büyük şahsiyetlerinin öğretileri ile kurguladığımız müzemiz için tarihin duayenleri ile titizlikle çalışıyoruz” dedi.

Panorama Bursa 1326’nın geldiği son nokta hakkında bilgi veren Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, “Binamız projemiz gibi çok özel olacak adeta kentin yaşam merkezi gibi hizmet verecek. Üniversite, belediye ve özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilecek olan müzemiz dünya ölçeğinde bir mimari tasarıma sahip olacak ve ekolojik anlamda ön plana çıkacak bir yapı olacak. Uluslararası alanda bilinen, tanınan, aranan ve gezilen bir yapı inşa ediyoruz.” dedi. Akıncıtürk böylesine muhteşem bir projede üniversite özel sektör ve belediyeyi buluşturan Başkan Mustafa Dündar’a da teşekkür etti.

Toplantı sonunda Başkan Dündar, projeye destek veren Prof. Dr. Halil İNALCIK, Prof. Dr. Metin SÖZEN, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Kamil DİLEK başta olmak üzere tüm mimar ve mühendislere teşekkür etti.

Bu Haberi Paylaşın