Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Pitbull’lara eğitimle rehabilitasyon

06.12.2013

pit1Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahiplenmesi yasak olan Pitbull gibi tehlikeli köpek ırklarını toplayarak, Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde bakımını yapıyor ve eğitiyor. Uzman eğitmenler eşliğinde sabah ve akşamları gezdirilen köpeklere temel itaat eğitimi veriliyor.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle Pittbull Terrier, Japanese Tosa, Fila Brasilerio ve Dogo Argentino türü tehlikeli köpek ırklarının sahiplenmek yasaklandı. Bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra harekete geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü, Kepez Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde özel alan oluşturdu. Tehlikeli köpek ırkları için özel kafesler yapılarak, gerekli güvenlik önlemleri çerçevesinde her türlü bakımlarının yapılması sağlandı.

TEMEL İTAAT EĞİTİMİ

Vatandaşların şikayetleriyle teslim alınan, sokakta bulunan veya barınağa teslim edilen tehlikeli köpekler, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmasıyla Hayvan Bakım Evi’nde yeni bir hayata kavuştu. Bu köpeklerin bakımlarıyla ilgili 5 personel eğitim alarak, her türlü bakım ve rehalitasyon çalışmasını yapıyor. Aynı zamanda bu köpeklerden bazılarına arama kurtarma köpeği eğitimleri de veriliyor. Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde bulunan tehlikeli türdeki 54 köpek her gün sabah ve akşamları yarım saat gezdiriyor. Eğitmenler köpeklere temel itaat eğitimleri veriyor.

54 KÖPEK VAR

Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürü Özgür Erkan, yasaklanan köpek ırklarının Hayvan Bakım Evleri’nin barındırıldığını belirterek, “Bu köpekler agresif oldukları için ayrı kulübelerde bulunuyor. Görevli arkadaşlarımız köpekleri her gün gezdiriyor. Böylelikle temel eğitimi almaları daha uygun hale geliyor. Şuan barınağımızda tehlikeli ırk sınıfına giren 54 köpek var. Köpeklerin gezdirilmesinin faydası görülüyor. İçlerinde arama kurtarma eğitimi alan köpekler de var. Bu köpekleri sahiplendiremediğimiz için bakımlarını burada yapmak zorundayız” dedi.

Bu Haberi Paylaşın