Bizi Takip Edin

SKB Haberleri

Proje Çevrim Yönetimi Eğitimi

07.07.2006

Yerinde ve etkin projelerle kalıcı işler yapmayı hedefleyen Sağlıklı Kentler Birliği, üyelerinin AB program ve proje süreçlerinde aktif bir biçimde yer alabilmeleri, proje yönetimi ve uygulanmasında etkinliklerini arttırabilmeleri amacıyla üye belediyelerin proje koordinatörlerine yönelik olarak, 7–8 Temmuz 2006 tarihleri arasında, PCM (Proje Döngü Yönetimi) Eğitimi düzenledi.

Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan Avanos Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Proje Döngü Yönetimi Eğitimi, Avanos Belediye Başkanı Mustafa Körükçü, Sağlıklı Kentler Birliği üyesi Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş ve Avanos Kaymakamı Mehmet Güçlü’nün açılış konuşmalarıyla başladı.

AB Genel Sekreterliği’nden AB Uzmanı Serkan Körezlioğlu’nun AB Mali İşbirliği hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından, AB Akademi tarafından uygulamalı olarak verilen Proje Döngü Yönetimi(PCM) eğitimine geçildi.

Tüm kurum ve kuruluşların, hibe programlarından yararlanabilmeleri için proje fikirlerini “Proje Döngü Yönetimi (Project Cycle Management) ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı” kullanarak proje teklifi haline getirmelerini isteyen Avrupa Birliği tarafından geliştirilen PCM, Avrupa’da birçok hibe sağlayan kişi/kurum, hibe alan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve ulusal hükümetler tarafından uygulanan bir yöntem.

Özellikle AB’ye üyelik surecinde Topluluk programları çerçevesinde sunulan hibelerden faydalanmak için gerekli olan Proje Döngü Yönetimi Eğitimi, karar verme süreçlerinin başlangıçta yola çıkılan ‘fikir’den başlayarak değerlendirme aşamasına kadar yönlendirme biçimlerini iyileştirmek amacıyla kullanılıyor.
Türkiye- AB ilişkilerinin yeni bir boyut kazandığı şu günlerde, hibe/kredi olanaklarından faydalanarak yüksek kapasitede verim alınmasını sağlamak açısından koordinatörlere ve dolayısıyla belediyelerine yararlı olacak olan PCM eğitimi sonunda üyeler, AB hibe sistemini ve proje teklifi hazırlama tekniklerini hem teorik ve hem de uygulamalı olarak öğrenme fırsatı yakaladılar.

7-8 Temmuz 2006 Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi Sunuları

Bu Haberi Paylaşın