Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

RAYLI ULAŞIM OTOSANSİTE ULAŞTI

17.03.2014

16307_IMG_9573_201403111135Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonunda test sürüşleri başladı. Hattın yeni açılan Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında yapılan test sürüşüne katılan Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe, yolculu test sürüşlerinin de önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi.

 

Bursa’nın demir ağlarla örülmesi hedefiyle 9 kilometrelik Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ardından konforlu ulaşımın kentin doğu yakası ile buluşturulması amacıyla hayata geçirilen 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattının ilk 4 istasyonunda test sürüşleri başladı. Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları arasında başlayan ilk test sürüşüne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı. Zaman kaybetmemek için hattın tamamlanan bölümlerini hemen devreye aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, ilk 4 istasyondaki yolculu test sürüşlerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını, tamamlandıkça diğer 3 istasyonun da sisteme entegre edileceğini vurguladı.

 

Ankara yolunun çehresi değişti

Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bu projeye başlarken, ‘kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak’ demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Sorunsuz bir şekilde test sürüşümüzü de tamamdık. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Şuan için Otosansit’ten raylı sisteme binen vatandaşlarımız, kentin en batısı Üniversite’ye, kuzeyde Emek’e ve şehir merkezine sorunsuz bir şekilde ulaşabilecek. Hatta teleferiğin Gökdere İstasyonu’na inmesiyle birlikte trenden inen vatandaşlarımız, istasyonun üst katına çıkıp, teleferikle Uludağ Oteller Bölgesi’ne bile ulaşabilecek. İnşallah kısa süre sonra da Gürsu ve Kestelli vatandaşlarımız da bu hizmetten yararlanmış olacak” dedi.

 

Demir ağlar örülmeye devam ediyor

Bursaray Kestel hattının Bursa’da bir dönem içinde projelendirip, ihale ve imalatının gerçekleştiği ilk hat olması nedeniyle de önemli olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’yı demir ağlarla örme çalışmalarının yeni dönemde de artarak devam edeceğini vurguladı. Bursaray’ın hızlı trenle bağlantı için çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade eden Başkan Altepe, hattın Mudanya ve Gemlik bağlantısı ile şehir içi tramvay hattının terminal bağlantısının da yeni dönemde yapılacak projeler arasında yer aldığını kaydetti.

Bu Haberi Paylaşın