Bizi Takip Edin

Manşetler

Rusya ve Türkiye Sağlıklı Şehirler Ağı Konferansı Çevrimiçi Olarak Gerçekleştirildi

05.11.2021

DSÖ Avrupa Bölgesinin iki ağı Rusya ve Türkiye Sağlıklı Şehirler Ağı temsilcileri işbirliğini geliştirmek ve ağlar/şehirler arası iyi uygulama örneklerini paylaşmak amacıyla bir araya geldiler. “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Sağlıklı Şehirler” temasında internet üzerinden gerçekleşecek konferansın açılış konuşmalarında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Rusya Sağlıklı Şehirler Ağı Başkanı, Vologda Bölge Valisi Oleg Kuvshinnikov video kayıtlarıyla yer aldılar. Aktaş ve Kuvshinnikov konuşmalarında DSÖ Avrupa Bölgesinin iki ağı arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik mesajlarını verdiler.

Açılış konuşmaları sonrası ağların sunumlarının yer aldığı iki oturumda ulusal ağ koordinatörleri ile her iki ağın danışma kurulu üyelerinin sunumlarına yer verildi.

Sonraki oturumda Rusya ve Türkiye ağlarından Kazan, Izhevsk, Vologda, Bursa, Trabzon ve Kadıköy Belediyelerinin başkanları ve temsilcileri şehirlerinin iyi uygulama örneklerini ve projelerini katılımcılarla paylaştılar. Yapılan sunumlarda halk sağlığını geliştirme, sağlıklı yaşam, sağlıklı kentler, spor alanları, çocuklara, gençlere, kadınlara ve yaşlılara yönelik örnek projeler, bulaşıcı hastalıklar, COVID-19 pandemisi, önleyici tıp uygulamaları, tütünsüz sağlıklı şehirler, örnek yeşil alan ve sahil düzenleme projeleri, kentsel dönüşüm, yenilenebilir enerji, sosyal sorumluluk projeleri, sürdürülebilir enerji ve ilkim değişikliği uyum planı, sera gazı azaltımı, katı atık yönetimi, sıfır atık projeleri, örnek kültür aktiviteleri, tarihi bölgelerin sürdürülebilir restorasyonu için yönetim planı gibi çeşitli konu başlıklarına değinildi.

Son oturumda tüm oturum başkanlarının paylaştıkları özetleri ve geribildirimleri sonrası ileriye yönelik yapılacak işbirlikleri konuşuldu.

Bu Haberi Paylaşın