Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlık İçin ´Şimdi Hareket Zamanı´

02.05.2017

01 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

SAĞLIK İÇİN ‘ŞİMDİ HAREKET ZAMANI’
– TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ ORGANİZASYONUYLA FİZİKSEL AKTİVİTE VE AKTİF YAŞAM KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA “ŞİMDİ HAREKET ZAMANI” SLOGANIYLA DENİZLİ’YE KADAR 6 GÜNDE 580 KİLOMETRE YOL KAT EDECEK OLAN BİSİKLETÇİLER, BURSA’DAN PEDAL ÇEVİRMEYE BAŞLADI.
– ETKİNLİĞE KATILAN 25 BİSİKLETÇİYİ UĞURLAYAN TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SAĞLIKLI TOPLUMLARIN ANCAK SAĞLIKLI BİREYLERDEN OLUŞACAĞINI BELİRTEREK, SAĞLIK İÇİN DE SPORUN BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği organizasyonuyla fiziksel aktivite ve aktif yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “şimdi hareket zamanı” sloganıyla Denizli’ye kadar 6 günde 580 kilometre yol kat edecek olan bisikletçiler, Bursa’dan pedal çevirmeye başladı. Etkinliğe katılan 25 bisikletçiyi uğurlayan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sağlıklı toplumların ancak sağlıklı bireylerden oluşacağını belirterek, sağlık için de sporun büyük önem taşıdığını söyledi.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla özellikle spor yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aynı zamanda başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği aracılığıyla da Türkiye genelinde spor aktivitelerine öncülük ediyor. Bu etkinliklerden biri olan ve bisiklet sporunun daha geniş kitlelere yaygınlaşmasını hedefleyen bir projede de ‘şimdi hareket zamanı’ sloganıyla Bursa’dan start aldı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği organizasyonuyla fiziksel aktivite ve aktif yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 1 – 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bursa’dan Denizli’ye pedal basılacak. Etkinliğe Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği, Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği ile Uludağ Üniversitesi Bisiklet Topluluğu üyeleri de destek veriyor. Farklı yaş gruplarından oluşan 25 bisikletçi 6 günde, 580 kilometre yol yaparak 8 belediye başkanına ziyarette bulunacak. Bursa’dan start alan bisikletliler Bursa – Denizli güzergahı üzerinde bulunan Harmancık, Tavşanlı, Çavdarhisar, Gediz, Uşak, Merkezefendi, Pamukkale ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlarını ziyaret edecek. Bisikletçiler, güzergah üzerindeki şehirlerde bisiklet kullanıcılarını da kendilerine eşlik etmeleri için davet edecekler.

Sağlık için spor şart
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhaneli yolu üzeri Eker Meydanında, Bursa – Denizli arasında pedal çevirecek olan bisikletçilerle bir araya geldi. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak, sağlıklı kentlerin oluşması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Başkan Altepe, “Daha sağlıklı bir yaşam için spor şart. Sürekli hareket halinde ve bir aktivite içinde olunması halinde ancak sağlıklı bir toplum olabiliriz. Bugün de ‘şimdi hareket zamanı’ sloganıyla güzel bir etkinliğin startını veriyoruz. Hareketsizlikten kaynaklanan obezite, diyabet ve metabolik rahatsızlıklara karşı güzel bir proje. Destek veren tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Etkinliğe 1928 yılında bizzat Atatürk’ün direktifleriyle 28 bisikletçinin başında 14 günde Ankara’dan Ardahan’a giden Yüzbaşı Daniş Karabelen’in kızı emekli TRT spikerlerinden Özcan Atamert de katıldı. Yıllardır bisiklet startlarını verdiğini belirten Atamert, “Çünkü babam Atatürk’ün direktifiyle o sırada Muhafızgücü’nde 28 bisikletçinin başında 14 günde Ankara’dan Erzurum, Kars ve Ardahan’a gitmişler. Buralarda valiler, kaymakamlar kendilerine yemekler verirlenmiş. Ama babam “Bir lokma bile yemeden yola devam ederdik. Çünkü direktife göre 14 günde bitirmemiz yazım” derdi” diye konuştu.
Daha sonra startın verilmesinin ardından bisikletçiler, ilk durak olan Harmancık’a doğru pedal çevirmeye başladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın