Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Sağlıklı Çevre İçin Önce Eğitim

21.03.2017

20 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

SAĞLIKLI ÇEVRİ İÇİN ÖNCE EĞİTİM
– ÇEVREYE DUYARLI BİR NESİL YETİŞMESİ AMACIYLA OKULLARDAKİ EĞİTİM ÇALIŞMALARINI DA HIZ KESMEDEN SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 4 YILDA 20 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİYE ULAŞTI.

BURSA – Çevreye duyarlı bir nesil yetişmesi amacıyla okullardaki eğitim çalışmalarını da hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, 4 yılda 20 binden fazla öğrenciye ulaştı.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması hedefiyle atık yönetiminden hava kirliliğine, altyapıdan yeşil alan ve park bahçe düzenlemelerine kadar her alanda önemli çevre yatırımlarını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan çevreye duyarlı bir nesil yetişmesi amacıyla okullardaki eğitim çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor. Çevrenin korunması ve kamuoyunda çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol doğrultusunda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde 4 yıldır gerçekleştirilen eğitim çalışmaları kapsamında toplam 20 bin öğrenciye ulaşıldı.
2016-2017 eğitim öğretim yılında da 14 ilçeden 51 okulda eğitim verilmesi planlanmış olup, eğitim programı kapsamında özellikle kent merkezine uzak okullar seçildi. Okullarda gerçekleştirilen çevre eğitim çalışmalarında; kızartmalık atık yağ, atık pil ve geri dönüşüm konularında öğrencilere görsel malzemelerle destekli olarak bilgiler veriliyor. Eğitimlerde öğrencilere Çevre Temizliği, Geri Dönüşüm, Tohum Kitap, Oyun ve Oyun Pulu ile Çevre Ajandası dağıtılmakta ve Elif ve arkadaşlarının çevre korumaya yönelik öğrendikleri bilgileri günlük yaşantılarına uyarlayarak kazandıkları çevreci tutum ve davranışların anlatıldığı “Elif’in Çevre Timi” çizgi filmi izletiliyor. Tohum Kitap’ın kapağında bulunan Domates, Kırçiçeği, Çamağacı tohumlarının nasıl ekilmesi gerektiği uygulamalı olarak çocuklara anlatılıyor.

2016-2017 eğitim öğretim yılında Büyükorhan’da 4, Harmancık’ta 2, İnegöl’de 4, Mustafakemalpaşa’da 4, Gemlik’te 3, İznik’te 4, Gürsu’da 3, Kestel’de 4 ve Orhangazi’de 2 okulda olmak üzere toplam 30 okulda eğitim çalışmaları tamamlanırken, eğitim dönemi bitene kadar 21 okula daha gidilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın