Bizi Takip Edin

Manşetler

Sağlıklı İnsanlar ve Sağlıklı Mekanlar Çalıştayına Katıldık

10.10.2017

Sağlıklı Kentler Birliği’nin üyesi olduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın Sağlıklı İnsanlar ve Sağlıklı Mekanlar başlıklı çalıştayı İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da 27-28 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşti. Kopenhag’da bulunan DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, Edinburgh’da bulunan DSÖ Ofisi işbirliğinde gerçekleşen toplantıya Danimarka, Finlandiya, Estonya, İrlanda, İtalya, Almanya, Letonya, Litvanya, Romanya, Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda, Hollanda ve Türkiye ulusal koordinatörleri, politik temsilciler ve ilgili teknik personeller katıldı. Ülkemizi İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi ve Birlik Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu ile Sağlıklı Kentler Birliğinden Çevre Mühendisi Furkan Yurtseven temsil ettiler.

Çalıştay gündemi

Ortaya konulan “Yer Standardı” bağlamında mekan kavramı konusunda, sağlığın ve halk sağlığının geliştirilmesi konusundaki fırsatlara ilişkin ortak bir anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmak, katılımcıların örnek olay incelemeleri ve uygulamalı bilgilendirmeler aracılığıyla “Yer Standardı” uygulanmasının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak; 1-3 Mart 2017 tarihlerinde Macaristan’ın Pécs kentinde düzenlenen DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağının Yıllık Çalışma Toplantısı ve Teknik Konferansı sırasında yer ve mekan konusunda gerçekleştirilen müzakereleri geliştirmek; DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı tarafından nasıl daha fazla geliştirilebileceğine yönelik sonraki adımları belirlemek hedeflenmiştir.

Edinburgh Belediye başkan yardımcısı, İskoçya sağlık, spor, fiziksel aktivite temsilcileri ve baş mimar ile birlikte DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı bölge yöneticisi Monika Kosinska’nın açılış konuşmaları ile başlayan toplantı gündeminde; Sağlıklı Şehirler için mekan kavramı temeli ile başlayan atölye çalışmaları iç ve dış mekan standartlarının temelleri, tasarım ve uygulama örnekleri örnek olay incelemeleri, uygulamalı öğrenim yöntemleri kullanılarak katılımcılara “Yer Standardı” ölçeği ile pilot olarak seçilen iç ve dış mekanlarda uygulamalı olarak gösterilerek ardından grup çalışmaları ile birlikte tartışıldı. Ön plana çıkan fikir ve öneriler grup liderleri tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Ortaya çıkan sonuçların yorumlanması ile geliştirilebilecek ve örnek olabilecek mekanların anlatılması ile sonuçlandırılan çalıştay, Monika Kosinka tarafından teşekkür konuşması yapılarak sonlandırıldı.

Bu Haberi Paylaşın